Anasayfa » Medya Haberleri » Emeklide yetkili isim konuştu: Zam yok

Emeklide yetkili isim konuştu: Zam yok

Emeklide yetkili isim konuştu: Zam yok

Emeklide yetkili isim konuştu: 'Zam yok'

Tarih :
Emeklide yetkili isim konuştu: Zam yok

Emeklinin sesini haykırdı: Her ay zam yok

Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, yaptığı yazılı açıklamayla emeklilerin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıya dikkat çekerek basında çıkan haberlerin yanıltıcı olduğuna dikkat çekti.
Osman Özdemir açıklamasında şunları söyledi:

"2018 yılının son çeyreğine artan enflasyon nedeniyle ülkemiz çalışan ve emeklilerinin harcama kalemlerindeki artış hala devam etmektedir. Bilhassa gıda harcamaları tanzim satışlar bittikten sonra artarak devam etmekte olup, en düşük sabit gelirli olan emeklilerin çektiği ekonomik sıkıntılarda katlanılamaz boyutlara ulaşmıştır.

TOPLU SÖZLEŞMEYE TEPKİ

Toplu sözleşme döneminde yetkili konfederasyonun ileriyi görememesi nedeniyle uyguladığı korkak ve yanlış politikalar nedeniyle çalışan ve emekli 2018 ve 2019 yıllarında çok ağır sıkıntılara düşmüştür. Basında Şubat ayından beri sık sık Temmuz ayında verilecek zamları emekliye 2 zam, 3 zam, 4 zam şeklinde çıkan haberler emeklileri heyecanlandırmaktadır.

ENFLASYONADA GECİKMELİ ARTIŞ

Bilindiği üzere emeklilere Ocak, Temmuz aylarında iki defa zam yapılmaktadır. Hükümetin Toplu sözleşmede 2 yıl olarak belirlediği zamlara enflasyon farkları ilave edilerek ödenmektedir. 2019 Ocak ayında daha önce belirlenen %4 zamma ilaveten % 6,7 enflasyon farkıyla beraber %10,7 maaş zammı yapılmıştı, Temmuz ayında toplu sözleşme ile belirlenen %5 zamma ilaveten ortaya çıkacak enflasyon farkı ödenecektir. Dolayısıyla önce enflasyon gerçekleşmekte, maaşlar erimekte, ardından ise gecikmeli olarak maaş zammı yapılmaktadır.

BASINDA HER AY ZAM YAPILIYOR

Hâlbuki basında çıkan haberler sanki emeklilere her ay zam yapılıyormuş şeklindedir. Basında yer alan yalan yanlış haberlere itibar edilmesi durumunda emeklilerin yaşadığı sıkıntılar göz ardı edilecek, milletimiz emeklileri bir eli yağda bir eli balda yaşıyor sanacaklardır. Bu bakımdan basın yayın kuruluşlarında emeklilere zam şeklinde çıkan asılsız haberlere itibar edilmemesini arz eder, emeklilere Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda yalnızca 2 kez maaş zammı yapıldığının bilinmesini isteriz."

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler