Anasayfa » Medya Haberleri » Kamu işçisinin zam teklifi belli oldu! Aynı teklifi memurlar da bekliyor...

Kamu işçisinin zam teklifi belli oldu! Aynı teklifi memurlar da bekliyor...

Kamu işçisinin zam teklifi belli oldu! Aynı teklifi memurlar da bekliyor...

Kamu işçisinin zam teklifi belli oldu!

Tarih :
Kamu işçisinin zam teklifi belli oldu! Aynı teklifi memurlar da bekliyor...

Türk-İş zam teklifini bakanlığa sundu

TÜRK-İŞ BAKANLIĞA SUNDU

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesine dair taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'a sundu.

Türk-İş;

---*Tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam,

İLK 6 AY %15

---*İlk altı ay yüzde 15,

ENFLASYON + 3 PUAN REFAH PAYI

---*İki, üç ve dördüncü altı aylar enflasyon 3 puan refah payı talep etti.

ÇERÇEVE PROTOKOL TEMMUZ AYINDA İMZALANACAK

Görüşmelerin ardından temmuz ayında imzalanacak çerçeve protokol ile kesin zam oranı belirlenecek. 2017-2018 yıllarını kapsayan önceki toplu iş sözleşmesinde, ilk yıl birinci altı ay yüzde 7.5, ikinci altı ay yüzde 5, ikinci yıl ise 6'şar aylık dönemler halinde yüzde 3.5 oranında ücret artışı yapılmıştı. Enflasyonun 6'şar aylık dönemlerdeki ücret artışını aşması halinde de enflasyon farkı yansıtılmıştı.

MEMURLARIN TOPLU GÖRÜŞMELERİ AĞUSTOS'DA

Memur ve memur emeklilerinin 2020 ve 2021 yılları zam oranlarının da belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayında yapılacak.

GÖSTERGE NİTELİĞİNDE OLACAK

Kamu işçilerine verilecek zammın kararlaştırılması kamuda çalışan diğer memurlar ve emekliler içinde bir gösterge niteliğinde olacağından milyonların gözü yapılacak bu görüşmelerde olacak

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLER

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bu yıl ki toplantılarda masada olacak konular arasında taşerondan kadroya geçen işçiler ve çeşitli nedenlerle kadro alamayan işçiler de olacağını ifade etmişti. Kamuda genel idarelerde yaklaşık 450 bin 4/D'li sürekli işçiler toplu sözleşme görüşmelerine kendilerinin de dahil edilmesini bekliyorlar. Bu konuda nasıl bir gelişme olacağı ise merakla bekleniyor.

Taşeron şirketlerden kadroya geçen işçiler için (Genel idare ve Belediye şirket işçiliği) yıllık zam oranları açıklanan %26'lık enflasonun çok altında gerçekleşmiş altışar aylık dilimlerde yüzde 4+4 şeklinde düzenlenmişti.

Kaynak:AA-SGK Rehberi

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler