Anasayfa » Medya Haberleri » Bakanlık harekete geçti, geri ödeme kapsamına alındı!

Bakanlık harekete geçti, geri ödeme kapsamına alındı!

Bakanlık harekete geçti, geri ödeme kapsamına alındı!

Bakanlık harekete geçti, geri ödeme kapsamına alındı!

Tarih :
Bakanlık harekete geçti, geri ödeme kapsamına alındı!

Grip aşısı da geri ödeme listesinde

Küresel grip (pandemi) salgınına karşı alınacak tedbirleri içeren Cumhurbaşkanlığı genelgenin yayımlanmasının ardından ilk adım atıldı. Aile Bakanlığı gribe karşı bağışıklama için 4 virüslü grip aşısını geri ödeme kapsamına aldı...

Cumhurbaşkanlığı tarafından İnfluenza ve Küresel Grip Salgını’nın (Pandemi) önlemesi ve salgın ile mücadele kapsamında nüfusun büyük çoğunluğunu etkileyebilecek bir pandemi ihtimaline karşı kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken önlemler Resmi Gazete’de yayımlanarak sıralanmıştı. Genelgenin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, Cumhurbaşkanlığı’nın direktifleri doğrultusunda önümüzdeki grip sezonu için önlem alarak son teknoloji ile üretilmiş 4 virüslü grip aşısını vatandaşların hizmetine sundu. Aşı, bakanlığa bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından geri ödeme kapsamına alındı.

AB de öneriyor

10 yıllık grip sezonunu değerlendiren Avrupa Birliği (AB) de, 3 virüslü yerine 4 virüslü grip aşısı kullanılması durumunda grip vakalarının, bu nedenle ortaya çıkabilecek hastaneye yatışların ve grip ile ilişkilendirilebilen ölümlerin engellenebileceğini belirledi. Değerlendirme sonucuna göre de gribe karşı bağışıklama için 4 virüslü aşı önerildi.

55 ilaç daha listede

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ikisi kanser olmak üzere 55 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını açıkladı. Selçuk, bu ilaçlardan 39’unun yerli üretim olduğunu, yeni düzenleme ile 8 bin 554 ilacın geri ödeme listesinde yer aldığını vurguladı.

Tam liste SGK sitesinde

2018’de 70’i kanser olmak üzere 570, 2019 yılında da 34’ü kanser olmak üzere 268 ilaca doğrudan erişim imkanı doğduğunu kaydeden Selçuk “Kanser hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçlardan 626’sı yurt içi, 70’i yurt dışı olmak üzere toplamda 696 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumumuz tarafından geri ödeme kapsamına alınmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Ödeme listesine eklenen ilaçların başta küresel grip salgını, bağışıklık, mantar, ağrı ve göz hastalıkları tedavilerinde kullanıldığı aktarılan açıklamada, tam listesine SGK’nın internet sitesinden ulaşılabileceği kaydedildi.

Kaynak : Milliyet

Benzer Haberler