Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşerona TİS ve enflasyon farkı kafaları karıştırdı!

Kadro alan taşerona TİS ve enflasyon farkı kafaları karıştırdı!

Kadro alan taşerona TİS ve enflasyon farkı kafaları karıştırdı!

Kadro alan taşerona TİS ve enflasyon farkı kafaları karıştırdı!

Tarih :
Kadro alan taşerona TİS ve enflasyon farkı kafaları karıştırdı!

Taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilerin bu yıl yapılacak olan kamu işçileri toplu sözleşmesine kendilerinin de dahil edilmesi ve kamuda çalışan işçi-memur herkesin aldığı enflasyon farkını kendilerine de verilmesi talepleri henüz resmi olarak bir karşılık bulmadı.

KONU İLE İLGİLİ HABERLER ÇIKIYOR, ÇALIŞANLAR SONUÇ BEKLİYOR

Taşerondan 4/D kamu işçiliği kadrosu ve belediye şirket işçiliğine geçen işçiler çıkan haberlerde konuşulan konuların gerçekleştirilmesini talep ediyorlar. Dün Takvim Gazetesi'nda yer alan haberde "Taşeronda son dakika haberi: Kadroya geçen taşeron işçilere enflasyon ve asgari ücret zammı! Başkan Erdoğan'ın masasında." denildi.

TBMM KULİSLERİNDEN EDİNİLEN BİLGİ

Haberde "TBMM kulislerinden edinilen bilgilere göre işçilerin TİS ve enflasyon farkı taleplerini içeren bir dosyanın Erdoğan 'a iletildiği belirtildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN MASASINDA

TBMM 'de de sık şekilde gündeme gelen konu ile ilgili bir talep dosyası hazırlandığı ve söz konusu dosyanın değerlendirilmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın masasında olduğu belirtildi. 2020 Ekim Ayı'na ertelenen Toplu İş Sözleşmesi meselesi de söz konusu talep dosyası içinde. Edinilen bilgilere göre taşeron işçilerin taleplerini içeren söz konusu dosyanın değerlendirildiği ve bugün düzenlenecek toplantıda gündeme geleceği belirtildi." deniliyor.

DEĞERLENDİRME SÜRECİNDEN GEÇECEK

'Toplantıda bürokratlarla yapılacak görüşmelerde işçilerin talepleri masaya yatırılacak ve değerlendirme sürecinden geçecek..' ifadeleri kullanıldı.

Takvim gazetesi haberinde "696 Sayılı KHK ile kadro alan işçilerin durumu ve taleplerini içeren dosyanın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a sunulduğuna yer verildi. Geçtiğimiz yıl KHK ile kadroya alınan taşeron işçiler , maaş ve diğer sosyal haklardan mahrum bırakılmıştı. Mağduriyet yaşayan işçiler ,seslerini her platformda dile getirmiş ve çağrıda bulunmuştu. Sayıları yaklaşık 200 bini bulan kamu işçileri de yıllık verilen zam oranları enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkını alabiliyorlar. Kamuda ve yerel yönetimlerde çalışan yaklaşık 900 bin taşeron işçi, nisan ayında kadroya alındı. Kadroya alma işlemleri 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde gerçekleştirildi. Peki kadroya geçen taşeron işçilere enflasyon ve asgari ücret zammı! O talepler Başkan Erdoğan'ın masasında."

İŞÇİLER ENFLASYON FARKI İSTİYOR

2019 yılına girildiğinde düşük maaş zammı alan işçiler maaşlara enflasyon farkının getirilmesini istiyor."

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLER 'GERÇEKLEŞME' BEKLİYOR

Kamuda 4/D'li sürekli işçi ve belediye şirketlerinde şirket işçiliği kadrosuna geçen işçilerin sorunları başta TBMM olamak üzere diğer değişik platformlarda gerek milletvekilleri, gerek belediye başkan adayları, gerek Bakanlar ve gerek se de sendika başkanları ve temsilcileri tarafından seslendirildiğini ifade ediyorlar. Yani kısacası taşerondan kadroya geçen işçilerin yaşadığı sorunları bilip duymayan neredeyse kalmadı.

GÜNDEM OLUYORLAR FAKAT ÇÖZÜME GİDİLEMİYOR

Gerek seçim dönemleri gerekse de Meclis çalışmalarında gündem olan işçiler bazı temel talepleri konusunda ilerleme bekliyorlar. TİS, enflasyon farkı, mazeret tayinleri, meslek kodlarının çalıştığı kadroya ugunluğu bunların başında gelen talepler.

KADRO ALAMAYAN TAŞERON İŞÇİLER DE FARKLI DEĞİL

Kadroya geçişi çeşitli nedenlerle gerçekleşmeyen ve sayıları yüzbinlerle ifade edilen çalışanlar için de durum farklı değil. Özellikle KİT'lerde çalışan işçiler için bir çok defa açıklama yapılmış olamasına rağmen kadro süreci işçilerin istediği şekilde ilerlemedi.

% 70 ŞARTI KALKMALI, ASIL İŞİ YAPANLAR DIŞARIDA KALDI

Taşeron işçilerin KİT'ler dışında kadroya geçemeyen büyük bir bölümüde % 70 şartına takılan işçiler oldu. İhale şartnamelerinin düzenlenmesinden kaynaklanan mağduriyetler işçilerin birçoğunu 'asıll işi' yapmalarına rağmen kadro hakkından faydalanamadılar.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler