Anasayfa » Medya Haberleri » Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü!

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü!

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü!

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü!

Tarih :
Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin kredi notunu Ba3'ten B1'e düşürdü, görünüm negatif.

Açıklamada "not indirimi ödemeler dengesi krizinin artmaya devam etmesini yansıtıyor. Türkiye uzun süreli ekonomik ve finansal oynaklık dönemine karşı kırılgan olmaya devam ediyor..

DÖVİZ REZERVLERİ

Türkiye'nin Döviz rezervlerinde düşüş TCMB'nin uzun süredir devam ettiği kurda serbest dalgalanmaya izin verme politikasına ters görünüyor ve bankanın şeffaflığıyla bağımsızlığına gölge düşürüyor " ifadesi yer aldı.

SEÇİMLER

Risk dengesinin aşağı yönlü olduğunu ve yakın vadede daha fazla dengesizlik oluşturacak faktörler olduğunu belirten Moody's İstanbul'daki seçim tekrarının belirsizlik yarattığını , Türk Lirası'nda daha fazla düşüş olabileceğini, döviz rezervlerinin de daha fazla azalabileceğini öngördü. Türkiye'ye yaptırım uygulanmasının daha fazla piyasa tepkisine neden olacağı ve kredi notu için de negatif olacağı ifade edildi.

S-400'E DİKKAT ÇEKİLDİ

Kurum, ABD ile yaşanan S400 krizine de dikkat çekerek "ABD Kongresi'nin değerlendirmeye alacağı olası yaptırımlar da Türkiye ekonomisi ve finansal sistemi üzerinde baskı oluşturuyor" ifadesine yer verdi.

Moody's, Türkiye'nin mali gücünün belirgin biçimde kötüleşmesi kredi negatif olur. ABD ile yaptırım boyutunda bir kötüleşme de kredi notu üzerinde aşağı yönlü baskıya neden olur..Not artırımı olası değil, ancak yetkililer dış baskılara karşı ekonomide yeniden dengelenmeyi sağlayacak güvenilir ve geniş çaplı bir program uygularsa not stabilize olur" değerlendirmesini yaptı.

BAKANLIKTAN MOODY’S’E TEPKİ

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı Moody’s’e tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Moody’s’in kararı Türkiye ekonomisinin temel göstergeleri ile bağdaşmamaktadır” denildi.

Bloomberght

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler