Anasayfa » Medya Haberleri » Zabıt katiplerinden reform paketine tepki

Zabıt katiplerinden reform paketine tepki

Zabıt katiplerinden reform paketine tepki

Zabıt katiplerinden reform paketine tepki

Tarih :
Zabıt katiplerinden reform paketine tepki

Yargı Reformu Paketi’nde zabıt katiplerinin görevde yükselmesini için tek aşama olan Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı’nın kaldırılması protesto edildi.

ANKARA (Anayurt) - Mayıs ayının sonunda açıklanan Yargı Reformu Taslağı’nda zabıt katiplerinin görevde yükselmesini için tek aşama olan Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı’nın kaldırılarak sadece hukuk eğitimi almış kişiler arasından alımların yapılmasına yönelik düzenleme protesto edildi.

Büro Memur Sen’e bağlı zabıt katipleri Ankara Adalet Sarayı önünde konu hakkında bir açıklama yaparak görevde yükselme sınavının kaldırılmasına tepki gösterdi. Büro Memur Sen Genel Başkanı Metin Yılancı Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı’nın kaldırılması ile birlikte görevde yükselme usulü yerine hukuk eğitimi almış kişilerin sınava girebileceği bir kariyer haline dönüştürüldüğünü ifade etti.

“Personel barışını kaldıracak”

Zabıt katipleri olarak yapılan düzenlemeyi üzüntüyle karşıladıklarını belirten Yılancı, “Adliyelerde mesleki tecrübeye sahip, dosyaların tozunu yutan çalışanlarımızın emeklerinin gözardı edilmesi, mesleki tecrübeye sahip olmayanların sınava tabi tutularak kurum dışından mahkeme birimlerine Yazı İşleri Müdürü atanması iş deneyimi konusunda tecrübe eksikliği nedeniyle aksamalara neden olacağı gibi, personel arasında çalışma barışını ve huzurunu ortadan kaldıracaktır” dedi

“Feyzioğlu özür dilesin”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Yargı Reformu Paketini değerlendiren konuşmasında, dosyaların eksik olarak duruşmaya çıkmasının sorumlusunun Yazı İşleri Müdürleri gibi göstermesini de eleştiren Yılancı, “Dosyaların duruşmaya eksik çıkmasının sebebi Yazı İşleri Müdürleri midir? Bu talihsiz açıklamayı şiddetle kınıyor ve Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu adalet çalışanlarından özür dilemeye davet ediyorum” diye konuştu.

Zabıt katiplerine yönelik kurum içi görevde yükselme sınavının kaldıran düzenlemeden acilen vazgeçilmesini talep eden Yılancı, şu talepleri sıraladı:

“Adalet Bakanlığında sözleşmeli istihdamına son verilerek aynı işi yaptığımız sözleşmeli arkadaşlarımızın kadroya alınmasını, tüm çalışanlarımıza 3600 Ek Göstergenin uygulanmasını, sağlığımızı tehdit eden çalışma ortam koşullarımızın iyileştirilmesini talep ediyoruz.”

Çağlar BALLIKTAŞ

Kaynak : Anayurt
Dünya o ilimizi konuşuyor
1000 takipçiye kahvaltı beleş
Egemen Bağış'tan sosyal medya açıklaması
2300 yılından geldim diyen adamın kehanetleri!
Kılıçdaroğlu: Seçime gidecekler
Vatandaşa kritik uyarı: Mutlaka şikayet edin
8’inci kattan düşen İngilizce öğretmeni hayatını kaybetti
60 bin kişiye iş imkanı !
'Devlet sistemi kurdu, para kazanıyoruz'
Binali Yıldırım’a yeni koltuk!

Benzer Haberler