Anasayfa » Medya Haberleri » TL’deki sıfırlar geri mi dönüyor?

TL’deki sıfırlar geri mi dönüyor?

TL’deki sıfırlar geri mi dönüyor?

TL’deki sıfırlar geri mi dönüyor?

Tarih :
TL’deki sıfırlar geri mi dönüyor?

Tüketici ve üretici güven endeksinde gelen olumsuz verilerin önemini vurgulayan Prof. Dr. Emre Alkin olumsuz beklentilerin kaldırılmaması halinde yeniden bol sıfırlı günlere döneceğimizi iddia etti.

Ekonomi alanında birçok kitap, makale ve tezleri bulunan Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin Türk ekonomisinde son zamanlarda yaşanan olumsuzluklarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Emre Alkin kendi web sitesinde yaptığı değerlendirmede "Döviz kurları neden gevşiyor, yoksa iyi bir haber mi var ?" sorusuna cevap verirken "Ekonominin temelleri güçlü bir şekilde dayanıyor gibi gözükse de, iktisadi aktivitedeki yavaşlama gözle görülür seviyede diyebilirim" yorumunu yaptı.

“MAALESEF FİYATLAR ÜÇ BASAMAKLI SAYILARA GEÇTİ”

Çarşı, pazar, restoran, büfe ve marketlerde fiyatlar iki basamaklı sayılardan üç basamaklı sayılara, tatil beldelerinde ise herhangi bir hizmette dört basamaklı sayıların egemen olduğunu yazan Alkin bu durumun hem enflasyon hem de hayat pahalılığının zincirleme tepkime içine girdiğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

“TL’DEKİ SIFIRLAR GERİ Mİ DÖENECEK”

Çarşıda pazarda ortaya çıkan oIumsuz beklentilerin biran önce azaltılmasının önemini vurgulayan Alkin bunun başarılamaması durumunda “hızlıca bol sıfırlı hayata geri döneriz.” uyarısında bulundu.

“Her yazdığım raporda belirttiğim gibi, enflasyon ancak ve ancak geleceğe dair beklentiler olumluya dönüşürse düşebilir. Dolayısıyla ilk işimizin beklentileri düzeltmek olduğu görülüyor.

Beklenti yönetiminde önemli olan, olumsuzlukların daha kötü gösterilmesini önlemek kadar, olumsuz gelişmelerin pozitif olarak gösterilmesine müsaade etmemek olmalı düşünüyorum. Beklentileri doğru yönetmenin ön koşulu "inandıcılık"tır diye düşünüyorum.

Yıllar önce başarılı şekilde attığımız sıfırların tekrar geri döneceğinin endişesini mutlaka azaltmak gerekiyor. Aksi taktirde, herkes esnaftan tüccara, sanayiciden lokantacıya kadar fiyatlarını bu olumsuz beklenti doğrultusunda yuvarlamaya başlar. Böylelikle hızlıca bol sıfırlı hayata geri döneriz. Bu uyarıyı hemen ve şimdi yapmak zorundayım. Dikkate alınması elbette yöneticilerin tasarrufunda.”

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler