Anasayfa » Taşeron » TİS işçileri mutlu ediyor! Kadro alan taşerona da verilsin

TİS işçileri mutlu ediyor! Kadro alan taşerona da verilsin

TİS işçileri mutlu ediyor! Kadro alan taşerona da verilsin

Toplu iş sözleşmeleri işçilerin yüzlerini güldürüyor! Kadro alan taşeronada verilsin

Tarih :
TİS işçileri mutlu ediyor! Kadro alan taşerona da verilsin

Çalışanların hem yaptıkları işe hem de kazançlarının koruyabilmeleri adına toplu iş sözleşmeleri önemli bir yer tutuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmelerinde aldıkları zam oranları ve diğer kazanımlar ile alınlarının teriyle ekmeğini kazanan emekçileri bir nebzede olsa rahatlatıyor.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLERİN HAKLI TALEPLERİ

Kamuda çalışan 4/D'li işçilerin kamu işçileri toplu sözleşme talebinin ne kadar haklı ve yerinde olduğu ise bugün yine gelen bir toplu iş sözleşmesi haberi ile doğrulanıyor.

Şehir Hatları AŞ ile Türk-İş’e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası arsında imzalanan toplu iş sözleşmesinden % 28.04 zam ve ikinci yıl enflasyon oranında zam yapıldı. Ayrıca fazla mesai ücret oranı tam iki katı artırılarak yüzde 100'e çıkartıldı.

DİĞER KAMU İŞÇİLERİNDEN AYRI TUTULDULAR

Taşeron şirketlerden kadroya geçen işçiler için ise başta enflasyon farkı olmak üzere diğer sosyal ve mali haklarda kendileri gibi kamu işçileri olan işçilere göre büyük kayıplar yaşıyorlar.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Şehir Hatları AŞ ile Türk-İş’e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle gemi ve sahada çalışan personele iki yıl için yüzde 28,04 oranında zam yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Şehir Hatları AŞ’de toplu iş sözleşmesi imzalandı.

İBB Basın Danışmanlığından yapılan açıklamaya göre, Şehir Hatları AŞ ile Türk-İş'e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla noktalandı.

2 YIL GEÇERLİ OLACAK

İki yıllık süreci kapsayan sözleşmeyle gemi ve sahada çalışan personele yüzde 28,04 oranında zam uygulandı. Böylece, personel ücretlerine önemli oranda artış sağlandı.

İKİNCİ YIL ENFLASYON ORANINDA ZAM DA YANSITILACAK

İstanbul Şehir Hatları AŞ'ye bağlı gemi adamları ile iskele ve atölye personelini kapsayan sözleşme, 1 Ocak 2019-31 Aralık 2020’de geçerli olacak. İkinci yıl için çalışanların maaşlarına enflasyon oranında zam yansıtılacak.

DİĞER ÜCRETLERDE ARTIŞ YAPILDI

Ulusal bayram ve dini bayramları da içeren özel günlerde fazla mesai oranı yüzde 50'den yüzde 100'e; gemi adamlarının fazla çalışma saat ücretleri ise yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarıldı. Ücret dışındaki sosyal ödemeler için de artış sağlandı. Bu ödemeler de sözleşmenin 2. yılında enflasyon oranında artırılacak.

KAMU İŞÇİLERİ TİS'E 4/D'Lİ İŞÇİLERDE DAHİL EDİLSİN

Türk-İş'in masasındaki önemli konulardan biri olarak daha önce ifade ettiği taşerondan kadroya geçen işçilerin talepleri bu yıl toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde gündeme gelecek.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler