Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşerona ikramiye şoku! 53 TL

Kadro alan taşerona ikramiye şoku! 53 TL

Kadro alan taşerona ikramiye şoku! 53 TL

Kadro alan taşeronda ikramiye şoku! 53 TL

Tarih :
Kadro alan taşerona ikramiye şoku! 53 TL

Taşeron şirketlerden sürekli işçi ve belediye şirket işçiliği kadrosuna geçen işçiler Ramazan ve Kurban bayramları öncesi kamuoyunda ikramiye veriliyor diye bilinsede gerçek farklı. Kadroya geçen işçilere ödenen ücret ikramiye değil 'Bayram Yardımı'.

İlgili mevzuatta (YHK'nın TİS'i)yer alan madde hem sürekli işçi kadrosuna geçen 4/D'li işçilere hem de belediye şirketlerine geçen işçilere verilecek bayram yardımı aynen şöyle;

"B-BAYRAM YARDIMI:
İşçilere her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarından bir hafta önce 75,00(yetmişbeş)'er TL. bayram harçlığı verilir."

Bu rakam brüt rakam olduğundan vergi kesintileri sonrası ele geçen rakam yaklaşık 53 TL oluyor. Enflasyon farkınıda alamayan işçiler yıllık yüzde 4+4 zam alıyorlar ve konu birçok kere gündeme gelmiş olmasına rağmen enflasyon farkı konusunda somut bir ilerleme sağlanamadı.

KENDİ ARALARINDA ESPİRİ KONUSU OLDU

Kadroya geçen işçilerin 53 liralık halk diliyle ikramiyeleri fakat gerçekte bayram harçlığı olan bu ödemeler espiri konusu oldu.

Paylaşımlarında; "Bayram ikramiyesi yattı, Harca harca bitmez" diyen işçiler esasında mali ve özlük hakları yönüyle bir çok sorunlarına çözüm getirilmesini talep ediyorlar.

Başta kamu toplu iş sözleşmesine dahil olmak isteyen işçiler 2019 yılı TİS hükümlerine kendilerinin de eklenmesini ve böylelikle ücretler konusunda kamu işçileri TİS hükümlerinin kendilerinede uygulanmasının birçok soruna çare olabileceğini değerlendiriyorlar.

BELEDİYELER KADRO İSTİYOR

Belediye şirketlerine geçen işçier içinde şirket işçiliği yerine kadrolu belediye işçiliği talep eden çalışanlar ilave tediyeden kendilerinin de yararlandırılması ile yaşadıkları mağduriyetin giderileceğini ifade ediyorlar.

İşte bugün yatan Bayram ikaramiyesinin paylaşılan hesap hareketi resmi;

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler