İstifa ederek tazminat nasıl alınır?

İstifa ederek tazminat nasıl alınır?

İstifa ederek tazminat nasıl alınır?

Tarih :
İstifa ederek tazminat nasıl alınır?

Kıdem tazminatı alabilmek için kendi istek ve kusurunuz dışında işten ayrılmanız lazım. Ancak bazı istisnalar ile istifa ederek de tazminat alabilirsiniz
1995 yılında sigortalı oldum. Son işyerimde 5 yıldır çalışıyorum. Ancak ayrılmak istiyorum. Tazminatımı alabilmek için ne yapmam lazım? (Müjde K.)

Mevcut yasalarımıza göre kıdem tazminatı alabilmek için öncelikle son işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olma şartı aranıyor. Bunun dışında da işten kendi istek ve kusurunuz olmadan çıkartılmanız gerekiyor.

Yani istifa ettiğinizde normal şartlarda tazminat alamazsınız. Fakat 1475 sayılı yasanın 14. Maddesinde bunun istisnaları sayılıyor. Bunlardan birisi emekli olmak, diğeri askere gitmek. Bir başka istisna ise kadınlar için var. O da evliliğinin üzerinden bir yıl geçmeden kadınlar istifa ederek tazminat alabiliyor. Sizi ilgilendiren kısım ise 15 yıl 3.600 şartı. 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar eğer 3.600 gün prim ödemeyi tamamlamışlarsa istifa ederek tazminatlarını alabilirler. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu'na giderek bir yazı almalısınız. 15 yıl 3.600 gün yazısı ile işverene müracaat ederek tazminatınızı talep edebilirsiniz. Bunun için dilekçenizde mutlaka sebebi belirtmelisiniz. Ayrıca dilekçeyi noterden göndermeniz sizin için daha garantili olacaktır.

Faruk Erdem

 

Kaynak : Yeni Asır
Diyarbakır- Ankara uçağında virüs alarmı!
Bir cümle kurdu turizmi vurdu
Eğirdir Su Ürünleri Arş. Enst. Geçici İşçi Alacak
Albayrak ailesine çirkin paylaşımda karar!
DSİ Eski Hükümlü İşçi Alım İlanı
Kurban Bayramı öncesi açıklama geldi! 'Evlere teslim' dönemi
AYM’den sevindiren emeklilik kararı!
İş arkadaşına 'sataşma' haklı fesih nedeni sayılır mı?

Benzer Haberler