Yeni emekliye müjde

Yeni emekliye müjde

Yeni emekliye müjde

Tarih :
Yeni emekliye müjde

12.5 milyon emekli bu yılın ilk bayram ikramiyelerine gelecek hafta kavuşacak. Emekliler biner lira, dul ve yetimler hisseleri oranında ikramiye alacak

12.5 milyon emekli bu yılki bayram ikramiyelerini almak için gün sayıyor.

Bu yıl Ramazan Bayramı 4 Haziran Salı günü başlayacağı için bayramdan önceki 27-31 Mayıs haftasının ilk yarısında emekli ikramiyelerinin ödenmesi bekleniyor.

1000 lira tutarındaki ödemeler SSK, Bağkur ve memurlar dahil 12.5 milyon emeklinin hesabına farklı günlerde yatırılacak.

Bu sene üçüncü kez ödenecek olan 1000 liralık bayram ikramiyeleri ödemeleri 27 Mayıs'ta başlayacak.

AĞUSTOS'TA DA VAR

Ağustos da emekliler için yine ikramiye ayı olacak.

Emeklilere, bu yılın ikinci bayram ikramiyesi ödenecek. Kurban Bayramı 11-14 Ağustos'ta kutlanacak. Arefe günü de 10 Ağustos Cumartesi gününe denk geldiği için ikramiyenin de bu tarihten önce, 5-9 Ağustos günlerinde ödenmesi bekleniyor.

Yine bu tarihe kadar emekli olanlar da 1000 liralık ikramiyeden yararlanabilecek.

İlk ikramiyeden sonra emekli aylığı bağlananlar, 2019'u bin lira ikramiye ile kapatacak.

İkramiye ödemelerinin yapılacağı kesin tarih Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulacak.

HACİZ İŞLEMİ YOK

Emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Bayram ikramiyesi için de aynı durum geçerli olacak. Emeklilere yılda iki kere 1000 TL bayram ikramiyesi verilmesine ilişkin 5510 sayılı Kanunun Ek 18'inci maddesinde, "Bu madde kapsamında yapılan ödemelerden kesinti yapılamaz ve bu ödemeler haczedilemez" hükmü yer alıyor.

YENİ EMEKLİYE MÜJDE

Ödemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu yılın ilk ikramiyesinden yararlanabilecek.
Yeni emekliler, bu tarihten itibaren verilecek tüm bayram ikramiyelerini alabilecek, 2019'da 2 bin lirayı cebine koymuş olacak.
Henüz aylık almaya başlamayan fakat SGK'ya dilekçesini 31 Mayıs itibarıyla vermiş olanlar da ikramiye alabilecek.

BİRDEN ÇOK MAAŞ VARSA:

Birden fazla dosyadan gelir ve/veya aylık alan emekli ve hak sahiplerine en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden ödeme yapılacak.
Örneğin; emekli aylığı ile birlikte vefat eden eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliye, en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden 1000 TL tutarında bayram ikramiyesi verilecek.

İŞ GÖREMEZLİK AYLIĞI ALANLAR:

İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri alanlara, sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödenecek. Örneğin; meslekte kazanma gücü kayıp oranının yüzde 25 olması nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara 250 TL ikramiye ödeniyor.

DUL VE YETİM NE KADAR ALACAK:

Vefat eden sigortalılardan dolayı aylık almakta olan hak sahiplerinin (dul, yetim) bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında yapılıyor. Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle yüzde 50 hisse oranı ile eşe 500 TL, yetim çocuğa ise 250 TL bayram ikramiyesi veriliyor. Diğer yandan herhangi bir işte çalışmayan dul eşe ise 750 lira ikramiye ödemesi yapılacak.

Kaynak : Yeni Asır

Benzer Haberler