Anasayfa » Medya Haberleri » Tarım Bakanlığı'nı karıştıran atama!

Tarım Bakanlığı'nı karıştıran atama!

Tarım Bakanlığı'nı karıştıran atama!

Tarım ve Orman Bakanlığı ilginç bir atama ile çalkalanıyor. İddiaya göre, bakanlığın üst düzey bürokratları arasında yer alan Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı 'atama kriterlerini' taşımıyor. Bu durum bakanlık makamı tarafından da bilinmesine rağmen, ilgili bürokrat hakkında 10 aydır bir işlem yapılmaması dikkat çekti.

Tarih :
Tarım Bakanlığı'nı karıştıran atama!

Tarımdanhaber.com adlı internet sitesinin yapmış olduğu habere göre; Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na geçtiğimiz Ağustos ayında atanan Ecmel Ercan’ın kanuni yeterliliği olmadığı halde bu göreve getirildiği iddia edildi. Kamuda atamaları düzenleyen 3 Nolu Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin II sayılı cetvelinde yer alan Daire Başkanları ve Genel Müdür Yardımcılarının atamasında; "kamuda en az 5 yıllık hizmeti bulunmak" şartı arandığı halde ilgilinin bu şartı taşımadığı iddia edildi.

Kanunen şartları taşımayanların yaptığı işlemler hukuken geçersizdir

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli döneminde Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına atanan Ecmel Ercan’ın ise kamuda en az 5 yıllık hizmet şartının bulunmadığı ortaya çıktığı iddia edildi. 5 yıllık kamu hizmeti bulunmayanların atanması, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin emredici hükmüne aykırılık teşkil ederken, bu atama yok hükmünde bulunuyor. Kanunen atamanın yok hükmünde olması, Ecmel Ercan’ın görev süresi içinde yaptığı bütün işlemleri de hukuken tartışmalı hale getiriyor. Eğer iddia doğruysa bu kişiye yapılan bütün ödemeler de Sayıştay tarafından tazmin çıkarılacaktır.

Bakan skandal iddianın farkında mı?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu skandalın farkında olduğu ancak skandalın Cumhurbaşkanlığına anlatılamayacağı için üstünün örtülmeye çalışıldığı iddia ediliyor. Eğer iddialar doğruysa konunun en vahim tarafı ise bu tür kararnamelerde atama teklifi yapılmadığından Kararnamede sadece Cumhurbaşkanının imzası bulunduğu için açıkça Cumhurbaşkanı yanıltılmış olmaktadır.

Yeterliliği olmayan bir kişinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle atanmasının kabul edilebilecek bir hata olmadığına dikkat çekilerek bunun faturasının ağır olabileceği vurgulanıyor.

Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Ecmel Ercanın ise söz konusu iddialara ilişkin sorulara cevap vermediği belirtiliyor.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler