Anasayfa » İşveren » 'Bayramda Marmara çikolata, Doğu şeker tüketiyor'

'Bayramda Marmara çikolata, Doğu şeker tüketiyor'

'Bayramda Marmara çikolata, Doğu şeker tüketiyor'

Tarih :
'Bayramda Marmara çikolata, Doğu şeker tüketiyor'

Bayram haftasında şeker çikolata satışları katlanıyor. 10 milyar liralık sektöre doping olan bayram döneminde tüketim de bölgelere göre değişiyor. Marmara Bölgesi'nde daha çok çikolata tüketilirken, Doğu ve Güneydoğu şekeri tercih ediyor.

Ramazan Bayramı’na ramak kala tezgahları renklendiren şeker ve çikolata büyük rağbet görüyor. Bayram alışverişlerinde listenin ilk sırasında bu ürünler yer alıyor. Şeker ve Şekerleme Mamulleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, bayram döneminde sektörün iyi bir trend ortaya koyduğunu söyledi.

10 MİLYAR LİRALIK PAZAR

Şeker ve çikolata satışlarının 10 milyar lirayı bulduğunu kaydeden Mete, "Bunun 6 milyar liraya yakın bölümü iç taleplerden, 4 milyar lirayı aşan bölümü ihracattan geliyor. İhracatımız geçen sene 2.2 milyar dolardı. Bu sene 3 milyar doları bulur" dedi.

TÜKETİM BAYRAMDA KATLANIYOR

Ramazan Bayramı’nda gelirlerinin iyi olacağını vurgulayan Zekeriya Mete, tüketici eğilimleriyle ilgili şunları söyledi:

"Normalde şeker ve çikolata tüketimi kişi başına 1 kilogram. Bu oran bayramlarda 2.5 kilogram oluyor. Örneğin Marmara’da daha çok çikolata tercih ediliyor. Pahalı bir ürün, kültür ve gelirle orantılı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da şeker tercih ediliyor."

MERDİVEN ALTI ÜRETİME DİKKAT

Bayram alışverişlerinde tüketicilere markalı ürün almalarını öneren Zekeriya Mete, "Tabii içeride marka olmayıp da dünyada marka olan ciddi rakamlarda ihracat yapan firmalar var. Tüketicinin bunlara duyarlı olmalı. Merdiven altında üretilen ürünlerden kaçınılmalıdır" uyarılarını yaptı. CİHAN

ŞEKER VE ÇİKOLATADA SON FİYATLAR

Ürünler Fiyatı (Kilogram)

Şeker 3-7 TL

Çikolata 8-10 TL

Hediyelik Çikolata 3-10 TL

Badem 4 TL

Kaynak : Akşam

Benzer Haberler