Anasayfa » Taşeron » Hak-İş'ten kadro alan taşerona zam açıklaması '4+4'te gelişme sağlanamadı

Hak-İş'ten kadro alan taşerona zam açıklaması '4+4'te gelişme sağlanamadı

Hak-İş'ten kadro alan taşerona zam açıklaması '4+4'te gelişme sağlanamadı

Hak-İş'ten kadro alan taşerona zam açıklaması '4+4 zamda Bakanlıklar ve Kamu Kurumlarında gelişme sağlanamadı'

Tarih :
Hak-İş'ten kadro alan taşerona zam açıklaması '4+4'te gelişme sağlanamadı

Hak-İş'ten kadro alan taşerona zam açıklaması '4+4 zamda Bakanlıklar ve Kamu Kurumlarında gelişme sağlanamadı'

TAŞERONDA KADROYA GEÇEN İŞÇİLER

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan '2019'da taşeron sisteminden kadroya geçen yaklaşık bir milyona yakın, kadro almayan 100 bine yakın kişinin toplu sözleşmelerinde belirlenen yüzde 4 artı yüzde 4'lük zamların 2018 yılı enflasyonuna uygun şekilde artırılmasını talep ettiklerini hatırlattı.'

"İşsizlik ödeneğinden istihdamın artırılması yönündeki teşvikleri belli bir ölçüde makul karşılayabiliriz ama bütünüyle sistemin teşviklerini işsizlik ödeneği üzerinden finanse edilmesini doğru bulmuyoruz"

HAK İŞ BAŞKANI İFTARDA BASIN MENSUPLARI İLE BULUŞTU

- Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan: - "Kayıt dışı istihdam konusunda son bir yıl içinde yüzde 1,3 oranında artış söz konusu. Yüzde 32'ler civarında olan kayıt dışı istihdam yüzde 33,3'lere çıkmıştır. Bunu çok kaygı verici buluyoruz"
"İşsizlik ödeneğinden istihdamın artırılması yönündeki teşvikleri belli bir ölçüde makul karşılayabiliriz ama bütünüyle sistemin teşviklerini işsizlik ödeneği üzerinden finanse edilmesini doğru bulmuyoruz"

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, "Kayıt dışı istihdam konusunda son bir yıl içinde yüzde 1,3 oranında artış söz konusu. Yüzde 32'ler civarında olan kayıt dışı istihdam yüzde 33,3'lere çıkmıştır. Bunu çok kaygı verici buluyoruz." dedi.

ÇALIŞMA HAYATINA DAİR DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Aslan, basın mensuplarıyla bir otelde bir araya geldiği iftarda, çalışma hayatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İşsizlik rakamlarının açıklandığını ve şubat ayındaki işsizlik rakamlarının yüzde 14,7 olarak gerçekleştiğini ifade eden Arslan, işsizlik rakamlarının yüksek olmasının çalışma hayatı ve sendikalar açısından önemli bir tehdit unsuru olduğunu söyledi.

Arslan, istihdamın artırılması için yapılan teşvikler bulunduğunu ancak yeni yatırımların ve yeni istihdam imkanlarının oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Kamudaki toplu iş sözleşmelerinin bir an önce sonuçlandırılmasının önemine işaret eden Arslan, kamu işveren sendikalarıyla yürütülen toplu sözleşmelerde istenen noktaya henüz gelinemediğini bildirdi.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN VE GEÇEMEYEN İŞÇİLER

Arslan, 2019'da taşeron sisteminden kadroya geçen yaklaşık bir milyona yakın, kadro almayan 100 bine yakın kişinin toplu sözleşmelerinde belirlenen yüzde 4 artı yüzde 4'lük zamların 2018 yılı enflasyonuna uygun şekilde artırılmasını talep ettiklerini hatırlattı.

4+4 ZAMDA BAKANLIKLAR VE KAMU KURUMLARINDA GELİŞME SAĞLANAMADI

Bunun gerçekleşmesi için ısrarlarına devam ettiklerini, yerel seçim sürecinde birçok belediyede bu taleplerinin belli ölçüde karşılandığını aktaran Arslan, bakanlıklar ve kamu kurumlarında ise gelişme sağlanamadığını belirtti.

KAYIT DIŞI İSTİHDAM

Kayıt dışı istihdam konusuna işaret eden Arslan, "Kayıt dışı istihdam konusunda son bir yıl içinde yüzde 1,3 oranında artış söz konusu. Yüzde 32'ler civarında olan kayıt dışı istihdam, yüzde 33,3'lere çıkmıştır. Bunu çok kaygı verici buluyoruz. Kayıt dışı istihdam birçok alanda ülkemiz için tehdit oluşturmaktadır." ifadelerini kullandı.

"11.500 ÜYEMİZ SENDİKALARIMIZDAN İSTİFA ETTİ"

Arslan, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kıdem tazminatına ilişkin bir soru üzerine Arslan, kıdem tazminatı konusunda hükümetten kendilerine bir taslak, teklif veya herhangi bir bilgi notunun gelmediğini belirtti.

Kıdem tazminatı mevzuatına yönelik eleştirilerinin bulunduğunu ifade eden Arslan, tüm işçilerin kıdem tazminatı hakkına kavuşacağı, herkesin haklarını zamanında alabileceği bir modeli savunduklarını söyledi.

Arslan, sürdürülebilir bir kıdem tazminatı için yeni bir düzenleme ihtiyacı bulunduğunu, bu konuda Hak-İş'in çalışmaya hazır olduğunu kaydetti.

"Belediyelerde yönetimlerin değişmesinden sonra sendika üyelerinizin sendika değiştirmesine ilişkin açıklamalarınız oldu. Bu konuyla ilgili sayı var mıdır?" sorusuna Arslan, şu yanıtı verdi:

"Günlük olarak sendikalarımızdan rakamlar alıyoruz. Bugünkü rakamlar Hak-İş'e bağlı üç sendikamızla ilgili, 11 bin 500 üyemizin sendikalarımızdan istifa ettirildiği konusudur. Ağırlıklı olarak İstanbul'da Küçükçekmece ve Esenyurt, Bolu, Bilecik, Manisa, Akhisar, İzmir, Menderes, Artvin ve Antalya. Bazı CHP'li belediyelerde genelgeler yayımlandı, sendikal tercihlere müdahale edilmemesi konusunda. Bu müdahalelerin yasal haklara müdahale olacağından yola çıkarak bir kısım olumlu gelişmeler var. Bunlardan bir tanesi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı."

- "Eylemlerimizi arkadaşlarımız işe dönünceye kadar devam ettireceğiz"

Bolu Belediyesinde işten çıkarılan 97 kişinin bulunduğunu, Belediye Başkanıyla işten çıkarmaların durdurulması ve işten çıkarılanların işe alınması yönünde görüşme yapıldığını aktaran Arslan, "Aksi halde önümüzdeki günlerde üyelerimizle beraber Bolu'dan Ankara'ya yürüyüş gerçekleştireceğimizi ifade ettik. Amacımız işçi arkadaşlarımızın işlerine kavuşmasını sağlamaktır. Eylemlerimizi arkadaşlarımız işe dönünceye kadar devam ettireceğiz." diye konuştu.

Arslan, işverenlerin sendikal tercihleri işçilere bırakmalarını istediklerini ve bu konudaki uyarıları yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Arslan, "Bir kısım CHP'li ve HDP'li belediyelerdeki baskılar, tehditler, yıldırma politikaları işten atmaya kadar varan tehditler devam ediyor. Biz de mücadeleye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yararlanma konusundaki bir başka soruya karşılık Arslan, bu sistemden en az yararlananların artık işsizler olduğunu, sistemin amacından uzaklaştığını söyledi.

Arslan, "İşsizlik ödeneğinden istihdamın artırılması yönündeki teşvikleri belli bir ölçüde makul karşılayabiliriz ama bütünüyle sistemin teşviklerini işsizlik ödeneği üzerinden finanse edilmesini doğru bulmuyoruz." dedi.

İşten çıkarmalarda işsizlik ödeneği ödenmeme durumunun kendilerini rahatsız ettiğini dile getiren Arslan, işsizlik ödeneğinin kapsamının genişletilmesi, miktarının artırılması ve hak kazanma şartlarının kolaylaştırılması hususunda taleplerini sürdüreceklerini kaydetti.

Kaynak : Anadolu Ajansı
Ticaret Bakanı: Türkiye'den İran'a ihracat devam ediyor
İmamoğlu faturayı yine millete kesti
Atamalar liyakatten ziyade çevresel etkilerle mi yapılıyor?
Atakan'ı ilk kez o paylaşmıştı: Izdırap içindeyim
Vatandaş krizle boğuşurken, Vali'den tartışma yaratan lüks makam aracı
Valilik'den, 'koronavirüsü yok' açıklaması
Türkiye'nin mega projesi hızla yükseliyor... 5 saatlik yol 6 dakikaya düşecek
Bakan Kurum AA Editör Masası'na konuk olacak
2020 - 2021 Yılı Erasmus+ Personel Ders Verme ve Eğitim Alma Hareketliliği Başvuru İlanı
Benzine zam geliyor iddiası!
Satışa çıkarılan timsah yiyen kaplumbağalara el konuldu
Van Valisi : Enkaz altında kimse yok
Akif Çağatay Kılıç'ın babası son yolculuğuna uğurlandı
'Asgari ücretli bir vatandaşın ödeyebileceği şartları oluşturacağız'
İran'da deprem oldu... Van'da ölü sayısı 9'a çıktı
İstanbul Emniyeti: Paylaşımlar gerçeği yansıtmıyor
Stajyerlere ödenmesi gereken ücret değişti
‘Erdoğan size neden kızgın?’ sorusu soruldu! Temel Karamollaoğlu böyle cevap verdi
Yıldırım: Çılgınlık yapmak isteyen olursa bedelini öder

Benzer Haberler