Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşeronda iki net talep: 2019 TİS ve belediyeye kadro

Kadro alan taşeronda iki net talep: 2019 TİS ve belediyeye kadro

Kadro alan taşeronda iki net talep: 2019 TİS ve belediyeye kadro

Kadro alan taşeronda iki net talep: 2019 TİS ve belediyeye kadro

Tarih :
Kadro alan taşeronda iki net talep: 2019 TİS ve belediyeye kadro

Kadro alan taşeronun iki esas talebi var! Kamu genel idarelerinde çalışan işçilere 2019 yılı TİS hakkı, belediye şirketlerine geçirilen işçilere 'Belediye işçiliği kadrosu'

Kadro alan taşerona tayin hakkı toplu sözleşme masasına geliyor

Taşeron şirketlerden 4/D'li sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin mevcut KHK hükümleri ve YHK'nın toplu iş sözleşmesine göre tayin hakları bulunmuyor.

Konu defaatle sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler tarafından gündeme getirilmiş ve yaşanan mağduriyetler anlatılarak tayin hakkının verilmesi gündem olmuştu. Kadroya geçen işçilerden sağlık, eğitim, eş durumu vb. mazeretleri sebepleri ile mağduriyet yaşayan işçiler sorunlarına bir çömüm bulunmasını gerek Bakanlığa gereksede ilgili kurumlara yazarak talepte bulunmuşlardı.

Konu ile ilgili Sabah Gazetesi ekonomi müdürü Faruk Erdem daha önce haber yaparak Bakanlık'ta tayin hakkı ile ilgili çalışmanın olduğunu belirtmişti.

TAYİN HAKKI VE ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞÇİYE 4/B KADROSU

Faruk Erdem Sabah Gazetesi'nde memurların toplu sözleşme masasında görüşülecek konuları kaleme aldığı bugünkü yazısında taşeron olarak çalışırken kamuda sürekli işçi kadrosuna geçenlerin eş durumu ve sağlık gibi mazeret ile il değişikliği yapma hakkıyla ilgili talepler de masada bulunduğunu söyledi. Erdem ayrıca 4D'li sürekli işçiler için özellikle üniversite mezunu olanların 4B'li olmaları konusundaki taleplerin de değerlendirildiğini paylaştı.

GÖRÜŞMELER TEMMUZ AĞUSTOS AYLARINDA

Kamuda görev yapan 3 milyon memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi için toplu sözleşme görüşmeleri temmuz ve ağustos aylarında yapılacak. Kadroya geçen işçiler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesine eklenen d fıkrası ile kamuda istihdam edildikleri için 4/D'li olarak geçiyorlar.

Faruk Erdem'in taşerondan kadroya geçen işçilerle ilgili yazısının bölümü şöyle;

"İŞÇİYE TAYİN VE 4B HAKKI

TAŞERON olarak çalışırken kamuda sürekli işçi kadrosuna geçenlerin eş durumu ve sağlık gibi mazeret ile il değişikliği yapma hakkıyla ilgili talepler de masada bulunuyor. 4D'li sürekli işçiler için özellikle üniversite mezunu olanların 4B'li olmaları konusundaki talepler de değerlendiriliyor.

MASADAKİ DİĞER TALEPLER

4 3600 ek göstergede kapsam genişletilsin. 4 Emeklilik ikramiyesinin hesabında 1 tam yıldan eksik olan süreler hesaba dahil edilsin. 4 4/B statüsünde çalışan sağlık çalışanlarına verilen kadro hakkı, diğer kamu kurumlarında çalışan sözleşmeli personele de verilsin. 4 Özel hizmet tazminatı emekli keseneğinin hesabına dahil edilsin. 4 Göreve giden personele ilave konaklama ücreti ödemesindeki 10 gün sınırlaması kaldırılsın. 4 KİT kurumlarının lojmanlarında kira bedelinden KDV kaldırılsın."

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLER TİS İSTİYOR

Bugüne kadar yapılan açıklamalar ve talepler hep gündeme gelmiş olsada taşeron şirketlerden kadroya geçen işçiler için somut bir ilerleme olmadı. Başta enflasyon kaybı olmak üzere birçok konuda mağduriyet yaşayan işçiler artık vaat yerine somut adımlar atılmasını istiyorlar.

ENFLASYON FARKI HALA VERİLMEDİ

Seçim öncesi kadroya geçen bir işçinin Binali Yıldırım'a yönettiği maaş sorusunda Yıldırım 'Enflasyon farkını alacaklar' demişti. İBB'de çalışan işçilere bu düzenleme yapıldı fakat sayıları 850 bini bulan ve yaklaşık yarısı kamuda, diğer yarısı belediye şirketlerinde çalışan işçilere toplu bir çözüm henüz ortaya konulmadı.

İKİ ESAS TALEP

İşçilerden kamu genel idarelerinde çalışan işçiler 2019 yılı Kamu işçileri toplu iş sözleşmesine kendilerinin de dahil edilmesi ile birçok konunda yaşanılan sorunların ortadan kalkabileceğini değerlendiriyorlar. Belediye şirketlerine geçen işçiler içinde 'Şirket işçiliği' yerine kadrolu belediye işçiliği talebinin hayata geçirilmesi ile yaşanan sorunların büyük bir bölümü çözüme kavuşabilir.

Faruk Erdem'in kamu toplu sözleşme görüşmelerindeki konular haberi için tıklayınız
Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler