DİSK 'ten EYT uyarısı! Düzenleme çözümünün reddi anlamına gelir

DİSK 'ten EYT uyarısı! Düzenleme çözümünün reddi anlamına gelir

DİSK uyardı 'Düzenleme EYT sorununun çözümünün reddi anlamına gelir'

Tarih :
DİSK 'ten EYT uyarısı! Düzenleme çözümünün reddi anlamına gelir

“Yeni Ekonomik Program Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” adıyla açıklanan ekonomik hedefler üzerine DİSK Yönetimi Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu açıklamalarda bulundu.

Çerkezoğlu " Hükümeti kapanmış bir tartışmayı açmaması için uyarıyoruz. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Tartışmayacağız ve kabul etmeyeceğiz." dedi.

Çerkezoğlu aynı zamanda yapılan düzenlemenin EYT sorununun çözümünün reddi anlamına geldiğini ifade etti.

DİSK Yönetimi Kurulu adına Genel Başkan Çerkezoğlu'nun açıklamasının ilgili bölümü şöyle;

'BANKALARI FONLAMAK İÇİN KULLANILMASI KABUL EDİLEMEZ'

Kıdem tazminatı fonu ile zorunlu hale getirilecek BES’in “entegre edilerek”, tıpkı İşsizlik Sigortası Fonunda yapıldığı gibi işverenleri ve bankaları fonlamak için kullanılması, krizde yüzde 99’un haklarının gasp edilerek yüzde 1’e kaynak aktarılması asla kabul edilemez.

'EYT SORUNUNUN REDDİ ANLAMINA GELMEKTEDİR'

Sunumda “sosyal güvenlik reformu” adıyla neyin hedeflendiği açık olmamakla birlikte geçmiş deneyimler ışığında bunun sosyal güvenlik haklarının daha da budanması anlamına geleceğini söylemek kehanet olmayacaktır. Bakanın sunumu Emeklilikte Yaşa Takınılanlar (EYT) sorununun çözümünün reddi anlamına da gelmektedir. Bakan Albayrak EYT sorununu çözmek yerine emekliliği zorlaştıracak girişimler peşindedir.

Vergi reformu adı altında kurumlar vergisinin kademeli olarak düşürülmesi ve dolaylı vergilerin vergi gelirleri içindeki payının düşürülmesi hedefi, gelir vergisinin artışı anlamına gelecektir. Gelir vergisinde ezici pay ücretli çalışanlara aittir. Bu hedef emekçilerin vergi yükünün artması anlamına gelecektir.

Bakan Albayrak’ın slayt sunusu krizden çıkış için gerçekçi ve adil hedefler içermek bir yana krizin faturasını emekçilere ve halka yüklemeyi öngörmektedir. Hükümeti kıdem tazminatının fona devri, zorunlu BES ve reform adı altında sosyal güvenlik haklarını kısıtlayacak adımlar atmaması konusunda uyarıyoruz.

Ekonomik krizden çıkış için öncelikle demokratik hukuk devletini tesis edecek adımların atılması ve krize karşı emeğin haklarını koruyacak sosyal politika önlemlerinin alınması gerekiyor.

Krizin faturasının işçilerin ve halkın sırtına yüklenmesini kabul etmeyeceğiz.

Kıdem tazminatımızı, ücretlerimizi ve sosyal güvenlik haklarımızı sonuna kadar savunacağız.

Hükümeti uyarıyoruz: İşçiler kriz koşullarında giderek ağırlaşan bir yaşam mücadelesi verirken, kıdem tazminatına ve işçilerin cebine el uzatmanın karşısında her türlü demokratik direniş meşru bir hak olacaktır."

DİSK'ten kıdem tazminatı çıkışı 'Tartışmayacağız, kabul etmeyeceğiz' haberi için Tıklayınız

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler