Anasayfa » Soru Cevap » Sağlık personeli nöbet çıkışı İSG eğitimine katılmazsa ceza alır mı?

Sağlık personeli nöbet çıkışı İSG eğitimine katılmazsa ceza alır mı?

Sağlık personeli nöbet çıkışı İSG eğitimine katılmazsa ceza alır mı?

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde yer alan hüküm gereğince, gece nöbeti tutanlara ertesi günü görev verilmemektedir. Bu nedenle, personel, nöbet çıkışına denk gelen zorunlu olarak alması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine katılmazsa, hiçbir şekilde ceza almaması gerekir

Tarih :
Sağlık personeli nöbet çıkışı İSG eğitimine katılmazsa ceza alır mı?
30.6.2012 tarih 6331 sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu'na göre; İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar, mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz, verilecek eğitimin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz, eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır. Eğitim sürelerinin haftalık çalışma süresinin üzerinde olması halinde, bu süreler fazla sürelerle çalışma veya fazla çalışma olarak değerlendirilir.

Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe göre; Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa, Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa, Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa eğitim verilir.

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği 41.maddesi (e) bendince; Gece nöbeti tutanlara ertesi günü görev verilmez.

DEĞERLENDİRME

Bu hükümler doğrultusunda; 24 saat kesintisiz çalışan Sağlık Personeli, nöbet çıkışına denk gelen zorunlu olarak alması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine katılmazsa, hiçbir şekilde ceza almaması gerekir, işveren bu durumdaki personellerin eğitimini uygun bir günde tekrarlamalıdır.

Nöbet izinlerinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verilmesi durumunda ise kanunda yer alan "Eğitim sürelerinin haftalık çalışma süresinin üzerinde olması halinde, bu süreler fazla sürelerle çalışma veya fazla çalışma olarak değerlendirilir." hükmü gereğince eğitim süresinde geçen süreler, çalışana fazla mesai ücreti ödemesi yapılarak veya izin olarak kullandırılması gerektiği düşünülmektedir.

Kaynak : Memurlar.Net
Hatay'da izinsiz konsere polis müdahalesi
Abdüllatif Şener'den Gül ve Davutoğlu'na çağrı
ABD Dışişlerinden Türkiye ve S-400 açıklaması
İcradan yarı fiyatına çeyrek altın
Trump'tan Türkiye ve F-35 açıklaması
Borcu yok belgesi bir kez daha ertelensin' talebi
SGK'dan emekli olacak 4/B'li için görüş
Çalışanlar dikkat! Yıllık izin yapmayan...
Bu gece Ay tutulması gerçekleşecek

Benzer Haberler