Anasayfa » İşveren » Mali Tatilin ne zaman başladığını bilmeyen SGK ceza yağdırmaya başladı

Mali Tatilin ne zaman başladığını bilmeyen SGK ceza yağdırmaya başladı

Mali Tatilin ne zaman başladığını bilmeyen SGK ceza yağdırmaya başladı

Tarih :
Mali Tatilin ne zaman başladığını bilmeyen SGK ceza yağdırmaya başladı

Mali Tatilin ne zaman başladığını bilmeyen SGK ceza yağdırmaya başladı

5604 sayılı Kanuna göre mali tatil, Haziran ayının son gününün resmi tatile rastladığı yıllarda, Temmuz ayının ilk iş gününü takip eden günde başlayıp Temmuz ayının yirmisinde sona ermektedir.

Bu doğrultuda, 30 Haziran 2012 tarihinin Cumartesine rastlaması nedeniyle 2012 yılında mali tatil, 3 Temmuz 2012 Salı günü başlamıştır. Haliyle gerek Maliye, gerekse SGK uygulamalarında, 3 Temmuz 2012 ila 20 Temmuz 2012 tarihleri arasında yerine getirilmesi gereken yükümlülükler, 27 Temmuz 2012 tarihine kadar yerine getirildiği takdirde yasal süresi içinde yerine getirilmiş sayılmaktadır. Ancak ne yazık ki, İstanbul SGK İl Müdürlüğü kendisine ait web sitesinde yaptığı duyuruda, mali tatilin 2 Temmuz 2012 Pazartesi (!) günü başladığını açıklamıştır. Ne yazık ki diyorum, çünkü mali tatilin 2 Temmuz 2012 tarihinde başladığını duyuran SGK, şimdilerde 2 Temmuz 2012 tarihinde yerine getirilmesi gereken yükümlülükleri 2 Temmuz ila 27 Temmuz 2012 tarihleri arasında yerine getiren vatandaşlara, hiç çekinmeden idari para cezası uygulamaya başladı bile. Hatta bu duyuruya bakarak, ödeme süresi 2 Temmuz 2012 tarihinde sona eren Haziran ayına ait prim borçlarını 27 Temmuz 2012 tarihinde ödemek isteyen mükellefler bile olmuş maalesef.

Bir okurumuz soruyor, İstanbul İl Müdürlüğünün sitesindeki açıklamaya istinaden 2 Temmuz 2012 tarihli işyeri bildirgesini 13 Temmuz da SGK’ya verdim. Süresi içinde verdiğimi düşünürken tarafıma 2.659 TL ceza uygulandığını öğrendim. Ne yapabilirim? Okurumuzun gözünden kaçan bir şey mi var acaba deyip, İstanbul İl Müdürlüğünün duyurusuna bir de biz bakalım dedik. Ancak maalesef ki duyuru, okurumuzun ifade ettiği gibi. Duyuruda yazanı aynen aktarıyorum. “2012 yılı mali tatil dönemi 2 Temmuz Pazartesi başlamış ve 20 Temmuz Çarşamba günü sona ermiştir.” Olacak şey değil ama maalesef ki duyuru İl müdürlüğünün sitesinde hala mevcut, inanmayan gidip bakabilir.

Olayın bir garip tarafı da mali tatilin 2 Temmuz 2012 tarihinde başladığını duyuran SGK yetkilileri, 2 Temmuzdaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen vatandaşlara ceza yağdırmadan önce, hiç değilse şu duyuruyu düzeltelim bari bile demiyorlar.Ya yazdıklarından bi haberler, ya da mali tatilin ne zaman başladığını hala öğrenememişler herhalde. Üçüncü bir alternatif gelmiyor çünkü insanın aklına.Sonuç olarak,

Her platformda vatandaş odaklı düşündüklerini dile getiren SGK yetkilileri, bakalım İstanbul İl Müdürlüğünün yaptığı açıklama yüzünden cezaya maruz kalan vatandaşların mağduriyetini giderecek mi?
Yoksa İstanbul İl Müdürlüğünün yapmış olduğu duyuruyu görmezden gelip, Haziran ayına ait primlerini 27 Temmuza kadar ödeyen vatandaşlara gecikme zammı tatbik edip, 2 Temmuz da verilmesi gereken belgeleri 27 Temmuza kadar veren vatandaşlara ceza uygulamaya devam mı edecek?

Hep birlikte göreceğiz.

Selim KAYAOĞLU

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler