Anasayfa » İşveren » Yeni Prim Teşviklerinden Yararlanacaklar, Aman Dikkat!!!

Yeni Prim Teşviklerinden Yararlanacaklar, Aman Dikkat!!!

Yeni Prim Teşviklerinden Yararlanacaklar, Aman Dikkat!!!

Torba yasayla iki ayrı prim teşviki geldi bildiğiniz gibi

Tarih :
Yeni Prim Teşviklerinden Yararlanacaklar, Aman Dikkat!!!

Torba yasayla iki ayrı prim teşviki geldi bildiğiniz gibi.

Birincisi 51 ilde, on ve üzerinde sigortalı çalıştıran işverenlere uygulanmak üzere 5 puanlık prim indirimine ilave olarak çıkartılan 6 puanlık prim teşviki,

İkincisi yurt dışında çalıştırılan sigortalılar için çıkartılan 5 puanlık prim teşviki.

51 ilde, on ve üzerinde sigortalı çalıştıran işverenlerin 5 + 6 = 11 puanlık prim teşvikinden yararlanabilmeleri için işyerinin faaliyette bulunduğu ile bakarak, aylık prim ve hizmet belgelerini 46486 veya 56486 ya da 66486 (10 ve Üzerinde Sig. Çal) sayılı kanun numarasını seçmek suretiyle düzenlemeleri gerekiyor.

Yurt dışına işçi götüren işverenlerin ise yurt dışında çalıştırdıkları sigortalılardan dolayı 5 puanlık prim teşvikinden yararlanabilmeleri için aylık prim ve hizmet belgelerini 06486 (Yurtdışına Götürülenler) sayılı kanun numarasını seçerek düzenlemeleri gerekiyor.

Kanun numaralarının birbirine yakın numaralar olması, hatta son dört rakamın aynı olması nedeniyle, bazı meslek mensubu arkadaşların on ve üzerinde sigortalı çalıştıran işyerleri için aylık prim ve hizmet belgesi düzenlerken 46486 veya 56486 ya da 66486 (10 ve Üzerinde Sig. Çal) sayılı kanun numarasını seçmeleri gerekirken, sehven 06486 (Yurtdışına Götürülenler) sayılı kanun numarasını seçtikleri, haliyle 5 + 6 = 11 puanlık prim teşviki yerine, 5 puanlık prim teşvikinden yararlandıkları görülmüştür.

5 + 6 = 11 puanlık prim teşvikinin sadece 51 il ile Gökçeada ve Bozcaada’da uygulandığı dikkate alındığında, hatalı kanun numarası seçiminin yalnızca bu bölgelerdeki işyerleri için yapılabileceği, dolayısıyla bu bölgelerde faaliyet gösteren işverenlerin ve meslek mensuplarının, on ve üzerinde sigortalı çalıştırdıkları işyerlerindeki sigortalılara ilişkin düzenleyecekleri aylık prim ve hizmet belgelerinde seçecekleri kanun numarasına dikkat etmeleri, hem gereksiz emek ve zaman zaman kaybının hem de prim teşvikinden eksik yararlanılmasının önüne geçecektir.

Ahmet GÜNEY

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler