Anasayfa » Taşeron » Hak-İş'ten kritik zam açıklaması!

Hak-İş'ten kritik zam açıklaması!

Hak-İş'ten kritik zam açıklaması!

Hak-İş'ten kadro alan taşerona enflasyon farkı açıklaması

Tarih :
Hak-İş'ten kritik zam açıklaması!

Hak-İş Başakanı Arslan'dan kritik zam açıklaması. 4+4 zam formülünün nasıl aşıldığını açıkladı.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan:"2018 ve 2019'da yüzde 4 artı 4 oranındaki zamların enflasyon farkıyla değiştirilmesi talebimiz vardı. Belediyelerde bunu başlattık"

- "İnşallah kamudaki, bakanlıklardaki arkadaşlarımız için de bir iyileştirme, enflasyon farkı verilmesi konusunda çabamız devam edecek"

'ENFLASYON FARKI İLE DEĞİŞTİRİLMESİNİ BELEDİYELERDE BAŞLATTIK'

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, yüzde 4 artı 4 oranındaki zamların enflasyon farkıyla değiştirilmesi talebini belediyelerde başlattıklarını bildirdi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taşeron olarak çalışanların tamamının kadroya alınması için büyük bir mücadele verdiklerini belirtti.

'KADROYU HAK EDEN ARKADAŞLARIMIZIN ALINMAMASI BİZİ ÜZDÜ'

Hem kamuda hem de yerel yönetimlerde çalışan yaklaşık 1 milyon kişinin taşeron sisteminden çıkarılarak, kamu işçisi olduğunu kaydeden Arslan, "Maalesef KİT'lerde çalışan ve gerçekten kadroyu hak eden arkadaşlarımızın çeşitli gerekçeklerle kadroya alınmaması hepimizi üzdü. Çünkü büyük bir başarıya, büyük bir reforma imza atmıştık. Bu büyük reformda keşke bu arkadaşlarımızın sorunu da çözülmüş olsaydı." diye konuştu.

'KİT'LER İÇİN KARARNAMEDEKİ EKSİKLİKLERİN TAMAMLANMASI GEREKİYOR'

KİT'lerde taşeron olarak çalışanların da kadroya alınması için çaba gösterdiklerini ifade eden Arslan, bunun için öncelikle kararnamedeki eksiklerin tamamlanması gerektiğini vurguladı.

KADRO ALAN TAŞERON İŞÇİYE ENFLASYON FARKI

Kararnamedeki bazı sınırlamaların da kaldırılması gerektiğini dile getiren Arslan, "Örneğin 2018 ve 2019'da yüzde 4 artı 4 oranındaki zamların enflasyon farkıyla değiştirilmesi talebimiz vardı. Belediyelerde bunu başlattık. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığımız protokol, aslında kararnamenin 2020 yılına kadar gitmeyeceğini gösterdi.

'BU PROTOKOL DEĞİŞEBİLECEĞİNİN İFADESİYDİ'

Bu protokol, Türkiye'nin ihtiyaçları, çalışanların talepleri dikkate alınarak, bunun değişebileceğinin ifadesiydi. Bu hem uluslararası sözleşmeler, hem ILO'nun 98 sayılı sözleşmesine uygun halde yapılmış bir düzenlemedir. Bu protokol diğer belediyelerle de yapılacaktır." dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokolün benzerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesince de yakında kamuoyuyla paylaşılacağını bildiğini ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

KARARNAMEDEKİ 2020 YILI ŞARTI

"Bu da şunu gösteriyor. Kararnameye göre 2020'ye kadar herhangi yeni bir düzenleme yapılmayacak olsa bile Türkiye'nin gerçekleri, çalışanların talepleri, bizim bu konudaki kararlı ve gerçekten kabul edilebilir, makul taleplerimiz kamuoyu tarafından karşılık buldu.

'SİYASET GERİ ADIM ATTI'

Siyaset de bu konuda belli bir noktada geri adım attı.

KAMUDA, BAKANLIKLARDAKİ KADRO ALAN TAŞERON İŞÇİLER

İnşallah kamudaki, bakanlıklardaki arkadaşlarımız için de bir iyileştirme, enflasyon farkı verilmesi konusunda çabamız devam edecek. Ne kadar sürer bilemiyorum, ama Antalya'da yaptığımız düzenleme diğer illeri de etkileyecek önemli bir adımdır. Bizim için sevindirici oldu, işçi arkadaşlarımız da büyük bir mutlulukla takip ettiler. İşçilerin yüzünün gülmesi, Antalya'nın yüzünün gülmesi demek. İşçilerin huzuru, Antalya'nın huzuru demektir. Bunun mimarı, Antalya'ya inanılmaz hizmetler kazandıran, Antalya'yı bir dünya şehri yapma konusunda büyük çaba gösteren başkan Menderes Türel'e teşekkür ediyorum."

HAK-İŞ, 1 MAYIS'I ŞANLIURFA'DA KUTLAYACAK

Arslan, 1 Mayıs'ı Şanlıurfa'da Memur-Sen Konfederasyonu ile birlikte kutlayacaklarını söyledi.

Şanlıurfa'nın bir medeniyet şehri ve medeniyet merkezi olduğuna dikkati çeken Arslan, "Her yıl önemli bir gündem maddesini tema olarak belirleyerek 1 Mayıs'ı kutluyoruz. Bu yıl ki tema belirleme çalışmalarımız son aşamaya geldi. Memur-Sen ile ortak tema çalışmamız var. Çalışanlarla, ülkemize, bütün insanlığa bu temayla Şanlıurfa'dan sesleneceğiz." diye konuştu.

"TÜRKİYE'YE SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Tüm çalışanlardan 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde sandığa gitmelerini isteyen Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sandık, demokrasinin en temel unsurudur. Türkiye'nin demokrasisini güçlendirmenin, milli iradenin sandığa yansımasını sağlamanın tek yolu sandığa gitmektir. Milletimizin basiretine, sağduyusuna güveniyorum. Milletimizin inanılmaz bir öngörüsü var. Türkiye'nin önüne konulan senaryoların boşa çıkacağı bir seçim olmasını istiyoruz. Terörü destekleyen bir yaklaşımla seçime gidenler var. Türkiye son kale. Ümmetin, mazlumların, mağdurların son kalesi Türkiye'yi düşürmek için içeride ve dışarıda maalesef belli çevreler çalışıyor. Biz Türkiye'ye sahip çıkacağız. 15 Temmuz'da nasıl ki elimizin tersiyle hainlere geçit vermedik, bundan sonra da hesapları boşa çıkaracağız."

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE NE OLMUŞTU?

Antalya Büyükşehir Belediyesinde taşeron şirketlerden belediye şirketlerine geçen işçiler için toplu sözleşme vakti gelmemiş olmasına rağmen imazalanan protokol ile işçilere aldıkları yüzde 4 zamma ilave olarak seyyanen 350 TL'lik net artış yapılmıştı. Benzer uygulama İstanbul Büyükşehir Belediyesi işçileri içinde yapılarak Binali Yıldırım tarafından açıklanmıştı.

Taşeronda arka arkaya yeni zamlar! O belediyeden de %4+350 TL zam haberi için TIKLAYINIZ

Yıldırım'dan Kadro alan taşerona maaş zammı açıklaması! haberi için TIKLAYINIZ

Kaynak : Anadolu Ajansı
AK Parti'li Ünal'dan 'ekonomi' değerlendirmesi
Kilis'te maske kullanımı zorunlu hale getirildi
Lamalardan alınan iki antikor, Kovid-19'u etkisizleştirdi
Gaziantep Üniversitesi, virüs ilacında seri üretime geçti
Askeri öğrenci ön başvuru sonuçları yayımlandı
Altını olanlar dikkat! Fiyatlar yükselecek mi?
Bir garip olay! 'Size koronavirüs hediye getirdim'
2. Deniz İstihkam Kom. Terörle Mücadelede Yaralanan İşçi Alım İlanı
'Metro projelerinde peşin kesinti yapıldığı' iddiasına açıklama
Bakanı Selçuk'tan öğrencilere 'yaz unutması' uyarısı
Bakanlık, sözleşmeli personel için 1398 kadronun yer aldığı eş durumu nakil duyurusu yayımladı
Günde 7 milyon maske üretecek Türk firmadan 100 ülkeye ihracat hedefi
İBB 15 bin çalışanının promosyonuna kamu bankalarını çağırmadı!
Damatta koronavirüs çıkınca köy karantinaya alındı
Sağlık Bakanlığı'ndan önemli 'bez maske' uyarısı!
İŞKUR'dan 2870 TL verilecek! Cep harçlığı almada aranan şartlar
Bakan Yardımcıları emekli olunca ne kadar maaş alacaklar?
Diyadin Belediyesine kayyum atandı

Benzer Haberler