Anasayfa » Taşeron » Bakanlık kadro alan taşeron başka meslek kodunda çalıştırılamaz dedi!

Bakanlık kadro alan taşeron başka meslek kodunda çalıştırılamaz dedi!

Bakanlık kadro alan taşeron başka meslek kodunda çalıştırılamaz dedi!

Bakanlık sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler için başka bir meslek kodu veya ünvanda çalıştırılamaz dedi! Kadro alan taşeron başka bir meslek kodu veya ünvanda çalışabilirmi?

Tarih :
Bakanlık kadro alan taşeron başka meslek kodunda çalıştırılamaz dedi!

Kadro alan taşeron başka bir meslek kodu veya ünvanda çalışabilirmi?

Taşeron şirketlerden 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler için Gençlik ve Spor Bakanlığı 15.02.2019 tarihli önemli bir görüş yazısı yayımladı.

Bakanlığın yazısı 'İşçi Pozisyonundaki Personelin Başka İşlerde Çalıştırılmaması hk.' konu başlığı ile tüm teşkilata duyuruldu.

İŞ KANUNU VE DİĞER MEVZUAT

Kurumlara gönderilen yazıda İş Kanunu ve toplu iş sözleşmesi hükümleri açıklanarak işçilerin istihdamına ilişkin hususların düzenlendiğini ve bunların belli olduğuna vurgu yapıldı.

İMZALANAN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HÜKÜMLERİ

Bakanlık ve işçilerle imzalanan toplu iş sözleşmesinin 20. maddesine değinen Bakanlık, bu maddede işçilerin hangi işlerde çalıştırılabileceğinin düzenlendiğini belirtti.

GÖREV TANIMI DIŞINDA ÜNVAN VEYA MESLEK KODUNDA ÇALIŞTIRILAMAZ

Bu toplu iş sözleşmesinin halen yürürlükte olduğuna değinilen yazıda işçilerin görev tanımları haricinde başka bir ünvan veya meslek adı ve kodu altında çalıştırılmamaları gerektiği ifade edildi.

Bakanlık yazısının son bölümünde;

"Bu çerçevede; yukarıda yer alan bilgiler ve mezkur mevzuat hükümleri doğrultusunda Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilen personelin, görev tanımları haricinde başka bir ünvan veya meslek adı ve kodu altında çalıştırılmamaları hususunda gereğini rica ederim." denildi.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler