Anasayfa » İşsizlik » Önce şaşırıyorlar, sonra bir tabak daha istiyorlar

Önce şaşırıyorlar, sonra bir tabak daha istiyorlar

Önce şaşırıyorlar, sonra bir tabak daha istiyorlar

Edirne’de bir börekçi tarafından ‘Bingöl’ usulü olarak yapılan ve halk arasında ‘Kürt’ böreği olarak da bilinen pudra şekerli sade börek, vatandaşların ilgisini çekiyor. İlk kez deneyen vatandaşlar, ‘şekerli börek mi olur?’ diye şaşırsalar da yedikten sonra bir tabak daha istiyor.

Tarih :
Önce şaşırıyorlar, sonra bir tabak daha istiyorlar
3 yıldır eşiyle birlikte börekçilik yapan Mesude Ay, aslen Bingöl yöresine özgü olan, İstanbul’dan sonra birçok şehirde de yaygınlaşan Kürt böreğini Edirnelilerle buluşturdu. Bazı vatandaşların ‘sade’ börek, bazılarının ‘Kürt’ böreği, bazılarının da ‘küt’ böreği olarak bildiği Bingöl yöresine has börek çeşidi, Edirne’de ilgi görüyor.

"’Şekerli börek mi olur?’ diye şaşırıyorlar"

Edirnelilerin aslında çok da alışık olmadığı bu börek türünü çok sevdiklerini dile getiren Mesude Ay, "Edirne’de bu böreğin tadına bakan vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Bir yiyen bir tabak daha istiyor. Böreğin tadına ilk defa bakan vatandaşlar ‘şekerli börek mi olur?’ diye şaşırsalar da yedikten sonra beğeniyorlar. Böreğin özelliği üzerine pudra şekeri serpip yenmesidir bu yüzden tatlı ve tuzlu bir arada olunca ortaya farklı lezzet çıkıyor. Anadolu’nun tüm lezzetlerini bir arada toplayıp vatandaşların hizmetine sunuyoruz. Ayrıca Erzurum, Kars yöresine ait içli kete gibi farklı lezzetlerle de tezgahlarımızı süslüyoruz" dedi.

 

Kaynak : Akşam

İlgilinizi Çekebilir

Meteoroloji o ili uyardı!
Engelli yönetmeliği değiştiği için raporları değiştirmeye gerek var mı?
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: TRT 2 hayırlı olsun
Bu hafta en çok altın kazandırdı
Kayseri İncesu SYDV Personel Alım İlanı
Eyüp'te göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti
Çalışanlar dikkat! Bu alacağın 'İndirim'i yok...
Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı

Benzer Haberler