Anasayfa » Medya Haberleri » 'EYT''nin gündem imzası' Bir gecede yapılacak düzenlemeyle...

'EYT''nin gündem imzası' Bir gecede yapılacak düzenlemeyle...

'EYT''nin gündem imzası' Bir gecede yapılacak düzenlemeyle...

'EYT''nin gündem imzası' Bir gecede yapılacak düzenlemeyle ortadan kalakacaktır

Tarih :
'EYT''nin gündem imzası' Bir gecede yapılacak düzenlemeyle...

'Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu gerçekten mercek altına alsalar, bunun bir gecede yapılacak bir düzenlemeyle ortadan kalkacağını görecekler.'

Ekonomist Çetin Ünsalan bugünkü yazısında emeklilikte yaşa takılanları yazdı. EYT'lilerin tüm partilerin seçim vaadinde olmasına rağmen ortak imza ile verilen teklifte son anda MHP'nin tarafsız kalması ile gerçekleşmeyen yasa teklifinin aslında istediklerinin 'devletin kendilerine verdiği sözü tutması' dedi.

Ünsalan'ın 'EYT’nin gündem imzası' başlıklı yazısından bir bölümü şöyle;

"Türkiye’de binlerce insan hafta sonunda Ankara’da buluştu. Onlar hem vatandaşlık örneği sergileyerek haklarını aradılar; hem de hak aramanın yasal sınırlar içerisinde nasıl yapılabileceğine dair önemli bir örneğe imza attılar.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar… 1999 yılında çıkarılan bir kanunun geriye doğru işletilmesiyle mağdur olan, 2008 yılındaki kanuni düzenlemeyle mağduriyetleri adeta taçlandırılan bir gruptan söz ediyoruz.

Dertlerini iktidara anlatamıyorlar. Her seferinde ‘erken emeklilik’ istemekle suçlanıyorlar. Hatırlayacağınız üzere yaz aylarında Meclis’e bir yasa teklifi verilmiş ve Meclis’in açılmasıyla birlikte gündeme gelmişlerdi.

Tüm muhalefet partilerinin ortak imzasıyla verilen bir teklifte, altında imzası olan ve seçim vaatlerinde de bunu dile getirmesine rağmen son anda çekimser adı altında onları yarı yolda bırakan MHP nedeniyle açıkta kaldılar.

....

Aslında istedikleri tek şey; devletin kendilerine verdiği sözü tutması. Çünkü karşılığında gerek prim ödeyerek, gerekse de istenen yıl kadar çalışarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirdiler. Finansman sıkıntısından bahsedenlere karşı, finansman modeli bile geliştirdiler; ama o bile göz ardı ediliyor.

....

Hafta sonunda Türkiye’nin dört bir yanında otobüs kaldırıp, Ankara’da buluştular. Nazım hikmet Kültür Merkezi’nde salona sığmadılar. Seslerini duyurmak, haklılıklarını anlatmak istediler.

Yani ‘gündemimizde değil’ diyenlere ‘biz sizin gündeminiz’ diyerek seslendiler. Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu gerçekten mercek altına alsalar, bunun bir gecede yapılacak bir düzenlemeyle ortadan kalkacağını görecekler.

.... Onlara verdiğiniz şey lütuf değil, ahde vefa ve kazanılmış haktır. Bunun üzerinden pazarlık yapamazsınız."

Yazının tamamı için tıklayınız

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler