Anasayfa » Medya Haberleri » 3600 ek gösterge sadece öğretmenlere mi verilecek? İşte iki ihtimal...

3600 ek gösterge sadece öğretmenlere mi verilecek? İşte iki ihtimal...

3600 ek gösterge sadece öğretmenlere mi verilecek? İşte iki ihtimal...

AK Parti seçim öncesi 3600 ek göstergeyi konuşuyor

Tarih :
3600 ek gösterge sadece öğretmenlere mi verilecek? İşte iki ihtimal...

4 meslek grubuna ek gösterge sözü veren AK Parti’de ‘3600’ çıkmazı

24 Haziran seçimlerinden önce 4 meslek grubuna 3 bin 600 ek gösterge sözü veren, ikinci 100 günlük eylem planına ise yalnızca öğretmenleri alan AK Parti, seçimden önce bu yönde düzenleme yapıp yapmamayı tartışıyor.

Bazı parti yöneticileri, seçimden önce sadece öğretmenler için yapılacak bir düzenlemenin diğer meslek gruplarında tepki yaratacağını, bunun de seçime olumsuz yansımasının olacağını belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 24 Haziran seçimleri öncesinde gündeme getirdiği “polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri ve diğer idarecilerin emeklilik ek göstergelerinin 3 bin 600’e çıkarılacağı” sözü AK Parti’yi zorluyor. AK Parti, seçimden önce verilen bu sözle ilgili olarak 24 Haziran seçimlerinden sonra bir adım atmadı. Hatta ilk 100 günlük eylem planında bu konuya hiç değinilmezken, ikinci 100 günlük eylem planında ise yalnızca “Öğretmenlerin ek göstergelerinin 3 bin 600’e yükseltilmesi’ hedefi yer aldı.

Bir süredir kulislerde seçimden önce öğretmenlerin emeklilik ek göstergelerinin 3 bin 600’e yükseltilmesi konusunda bir düzenlemenin TBMM’den çıkarılabileceği konuşuluyor, hatta bu düzenlemenin bazı seçim yatırımlarının da içinde yer alacağı bir torba yasa teklifiyle TBMM gündemine getirilebileceği beklentisi dile getiriliyordu. Ancak hem parti hem de hükümet içinde bu konuda farklı görüşler olduğu belirtilirken düzenlemenin iki türlü de sıkıntı yaratacağı kaydediliyor.

İKİ FARKLI GÖRÜŞ

Düzenlemenin seçimden önce çıkmasının göstergeleri yükseltilmeyen diğer meslek gruplarında tepki yaratacağını belirten bazı parti yöneticileri, “Seçimden önce sadece öğretmenlere dönük böyle bir adım atılırsa polis, hemşire ve din görevlileri ayağa kalkar. Bunun da sandığa yansıması olumsuz olur. Seçimden önce böyle bir adım atmak yerinde bir karar olmaz” görüşünü dile getiriyor.

Parti içinde, çalışanlara böyle bir söz verildiği ve bir an önce çıkarılması gerektiğini düşünenler de bulunuyor. Bu görüşü savunanlar, “Ek gösterge vaadinde bulunan meslek gruplarında çok büyük bir beklenti oluştu. En azından ikinci 100 günlük eylem planında yer alan öğretmenlerle ilgili bir adım atılırsa diğer meslek gruplarının hükümete ve partiye güveni devam eder” görüşünü ifade ediyor. Partide, ek göstergeyle ilgili hemen bir atım atılmasının sosyal güvenlik sistemindeki dengeleri bozacağı, seçim öncesi verilen sözlerin 5 yıllığına verildiğini, hükümetin bir sonraki genel seçime kadar süresinin olduğu da bir başka görüş olarak dile getiriliyor.

Kaynak : Cumhuriyet

İlgilinizi Çekebilir

Kilis'te karbonmonoksit zehirlenmesi: 1 kişi öldü
Bu hafta en çok altın kazandırdı
Mart ayında kamu işçilerine büyük zam yolda!
Akşener " İçerden vurulduk "dedi.Hainlikle suçlanan Aydın’a istifa çağrısı yapıldı
Cumhur İttifakı'nda yeni gelişme: Adaylığı düşürüldü!
Altaylı'dan yeni parti iddiası! Her an kuruluş dilekçesini verebilir
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
Sahile uçan taksinin sürücüsü hayatını kaybetti
Kayseri İncesu SYDV Personel Alım İlanı
Pakdemirli: Üretici ne diyorsa o olacak
Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı

Benzer Haberler