Fırsatçıların gözü 'engelli'de !Zam fırsatçılarına SGK 'dur' dedi..

Fırsatçıların gözü 'engelli'de !Zam fırsatçılarına SGK 'dur' dedi..

Fırsatçılar 'engelli'ye göz dikti!Zam fırsatçılarına SGK 'dur' dedi..

Tarih :
Fırsatçıların gözü 'engelli'de !Zam fırsatçılarına SGK 'dur' dedi..

Türkiye'ye yönelik kur operasyonunu fırsata çeviren uyanıklar, gözünü işitme engelliye dikti. SGK'nın karşıladığı biyonik kulak ücretine doları bahane ederek peş peşe zam yapan fırsatçı firmalara devlet 'dur' dedi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) her yıl çok sayıda ileri derecede işitme kaybı yaşayan hastalara umut oluyor. Koklear İmplant adı verilen tek biyonik kulak doktorların uygun görmesi halinde hastalara ameliyatla ücretsiz uygulanıyor. Ancak Türkiye'ye yönelik ekonomik saldırıyı fırsat bilen tedarikçi şirketler çarşı pazarda fiyatları tırmandıran fırsatçılara özenip biyonik kulağın fiyatına zam üstüne zam yaptı.

Biyonik kulaklık üreten firmalar, SGK'ya yaklaşık 24 bin TL'den verdikleri cihazın fiyatını önce 35 bin TL'ye çıkardı. Bir süre bu fiyattan alım yapılırken gözü dönen fırsatçılar son olarak cihazın fiyatını 10 bin dolar (yaklaşık 65 bin TL) fiyat çekti. Bir anda ücreti ikiye katlanan cihaz alımı durma noktasına geldi.

DAHA DÜŞÜK FİYATLI

SGK yetkilileri duruma müdahale etti. İhaleye giden Devlet Malzeme Ofisi toplu alım için bir firmayla anlaşıldı. SGK, uygun fiyatla bu firmadan cihazı almaya başladı. Böylece hastaneler bir taraftan da biyonik kulak bekleyen hastalara cihazları hızlı bir şekilde ulaştırdı.

Yılda 2 bin hastaya uygulanıyor

Biyonik kulak işlemi, ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan, işitme cihazından fayda sağlayamayan veya Koklear İmplant yerleştirilmesi uygun bulunan hastalara uygulanıyor. Hem uygulama hem de 2 bin 727 TL'lik hastane masrafı SGK tarafından karşılanıyor. Yılda yaklaşık 2 bin hastaya Koklear İmplant işlemi yapılıyor.

Bülent ŞANLIKAN

Kaynak : Akşam

İlgilinizi Çekebilir

Eyüp'te göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti
Bakanlıktan 'İzmir ödeneği' açıklaması
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
Kayseri İncesu SYDV Personel Alım İlanı
Troas Bölgesi Belediyeler Katı Atık Yönetimi Geçici İşçi Alım İlanı
23 Şubat 2019'dan önemli gündem başlıkları
Engelli yönetmeliği değiştiği için raporları değiştirmeye gerek var mı?
Bu hafta en çok altın kazandırdı
80 Bin KİT çalışanına kadro verilmemesi bir eksiklik..

Benzer Haberler