Anasayfa » Medya Haberleri » 3600 Ek göstergede yeni formül: 800 puanlık artış

3600 Ek göstergede yeni formül: 800 puanlık artış

3600 Ek göstergede yeni formül: 800 puanlık artış

3600 Ek göstergede formülü açıkladı: 800 puanlık artış

Tarih :
3600 Ek göstergede yeni formül: 800 puanlık artış

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Genel Başkan Yardımcısı Fuat Yiğit ile birlikte 8-10 Şubat tarihleri arasında Yalova ve Bursa’da istişarelerde bulundu.

TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA 800 PUANLIK ARTIŞ

Kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge konusunda da açıklamalarda bulunan Geylan tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin 800 puan artırılmasını ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personelede ek gösterge verilemesini istedi.

İLKSAN Türk Eğitim-Sen’in yüz akıdır.

Toplantılarda konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, İLKSAN ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İLKSAN’ın 1996 yılına kadar yani Türk Eğitim Sen delegelerinin yönetimi devraldığı döneme dek ‘verdimse ben verdim verdim’ jargonu ile anıldığını hatırlatan Geylan, “İLKSAN’ın kötü bir itibarı vardı. Ama 1996 yılından bu tarafa Türkiye sevdalıları İLKSAN’ı layıkıyla yönetti. İLKSAN, Türk Eğitim-Sen’in gururu ve yüz akı oldu. İLKSAN bugün emin ellerdedir. İLKSAN’ın kaynakları başka bir gruba, oluşuma, mihraka ya da cemiyete, derneğe peşkeş çekilmemektedir. İLKSAN sadece üyelerine hizmet etmektedir. Bu noktada emanete sahip çıktıkları için başta İLKSAN Başkanımız Tuncer Yılmaz olmak üzere tüm başkanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

31 Mart yerel seçimlerinden önce ilave 40 bin atama yapılmalıdır.

Öğretmen atamaları hakkında açıklamalar yapan Geylan, Şubat ayında yapılan 20 bin öğretmen atamasının 2018 yılından kalan gecikmiş bir atama olduğunu yineledi. Hükümete çağrıda bulunan Geylan, “31 Mart yerel seçimlerinden önce 40 bin ilave öğretmen ataması yapılmalıdır. Ağustos ayında da 60 bin öğretmen ataması yapılarak, 2019 yılında toplam 100 bin öğretmen ataması yapılması sağlanmalıdır” dedi.

20 BİN ATAMA KABUL EDİLEMEZ

Ülkemizde 64 ilde 76 bin 605 ücretli öğretmen çalıştırıldığını bildiren Geylan, ücretli öğretmenlerin 9 bin 353’ünün iki yıllık meslek yüksek okulu mezunu olduğunu ifade etti. Geylan, 76 bin 605 ücretli öğretmenin çalıştığı, 100 binin üzerinde öğretmen açığı olduğu, 400 binin üzerinde öğretmenin atama beklediği göz önüne alınırsa, 20 bin atama kabul edilemez” dedi.

Eğitimde tasarruf yapılamayacağını kaydeden Geylan, “En güzel binaları yapsanız ve o binaları en son teknoloji ile donatsanız da, sınıflarda öğretmeniniz yoksa yapılan yatırımlar heba olur” dedi.

EK GÖSTERGEDE 800 PUAN ARTIRILSIN

Ek gösterge sözünün yerine getirilmesini talep eden Geylan, “Türkiye Kamu Sen olarak bütün kamu çalışanlarının ek gösterge oranlarının 800’er puan artırılmasını ve ek gösterge alamayan yardımcı hizmetler sınıfında çalışan arkadaşlarımızın bu haktan yararlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Üçüz bebeğini arkada bırakıp giden bir anne ne kadar verimli olabilir?

Genel Başkan Talip Geylan, öğretmen atamalarının sadece kadrolu olarak ve KPSS puan üstünlüğüne göre yapılmasını isteyerek, şöyle konuştu: “Hatırlanacağı gibi sözleşmeli istihdam 2005 yılında eğitim hayatına girdi. 2005 yılında 4/C statüsünde kısmi zamanlı geçici sözleşmeli öğreticiliği getirdiler. Kısmi zamanlı geçici öğreticiler yılda sadece 10 ay çalışıyorlardı. Türk Eğitim-Sen konuyu yargıya taşıdı. Yargı, ‘Öğretmenlik tam zamanlı yapılması gereken uzmanlık mesleğidir.’ dedi ve kısmi zamanlı geçici sözleşmeli öğreticiliği iptal etti. Bunun üzerine Hükümet bu öğretmenleri 4/B statüsüne geçirdi. Türk Eğitim-Sen olarak sözleşmeli öğretmenliğin iptali için dava açtık, çok sayıda eylem yaptık. Öte yandan sözleşmeli öğretmenlerimiz birçok hakka Türk Eğitim-Sen’in kazandığı davalar neticesinde sahip oldu. Hem mücadelemiz hem de kamuoyunda oluşan baskılar neticesinde Hükümet 2011 yılı genel seçimleri öncesinde 232 bin 4/B’li memuru, -68 bini öğretmendi- kadroya aldı. Ancak aynı siyasi iktidar 2016 yılında yayınladığı bir KHK ile sözleşmeli istihdam modelini bu kez mülakat ve çakılı kadro ile geri getirdi. Sözleşmeli öğretmenlerimiz 6 yıl çakılı çalıştırılmaktadır. Tayin hakları yoktur. Bu insanlar eşlerinden, çocuklarından ayrı yaşamak zorunda bırakılmaktadır. Üçüz bebeğini arkada bırakıp giden bir anne ne kadar verimli olabilir? Bilindiği gibi Anayasanın 41. Maddesi, “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar.” der. Dolayısıyla bu yapılan aynı zamanda Anayasa ihlalidir. Vizyon belgesinde sözleşmeli istihdamın 3+1 olarak esnetilmesi yer almıştır. Türk Eğitim Sen olarak 4+2, 3+1, dubleks, tripleks, hepsine karşıyız. Öğretmenlerin sadece kadrolu olarak istihdam edilmesini istiyoruz. Bu konuda taviz vermeyeceğiz.”

Eğer ‘Onun adamı, bunun adamı’ tasnifi ile mülakatlarda bir usulsüzlük yapılırsa, bunun üzerine şiddetle gideceğiz.

9 Aralık tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın Görevde Yükselme Sınavı yaptığını hatırlatan Geylan, “18 Şubat ile 1 Mart tarihleri arasında illerde kurulacak olan komisyonlarla yazılı sınavdan başarılı olan kişilerin mülakatları yapılacaktır. Türk Eğitim Sen olarak mülakatla atama sistemine karşıyız. Mülakatın olduğu yerde adaletin olmayacağını ifade ediyoruz. Bu konuda da yargı sürecimiz devam ediyor.

Öte yandan mevcut uygulama nedeniyle, kişilerin güvenlik soruşturmasında herhangi bir sıkıntı yok ise, mülakat puanının yazılı sınav puanı ile verilmesini talep ediyoruz. Türk Eğitim Sen Genel Merkezi ve şubelerimiz mülakat süreçlerini yakından takip edecektir. Eğer ‘Onun adamı, bunun adamı’ tasnifi ile mülakatlarda bir usulsüzlük yapılırsa, bunun üzerine şiddetle gideceğiz” diye konuştu.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler