Anasayfa » Medya Haberleri » 3600 ek göstergede maliyet krizi! İşte son kulisler.....

3600 ek göstergede maliyet krizi! İşte son kulisler.....

3600 ek göstergede maliyet krizi! İşte son kulisler.....

Yaklaşık 1.6 milyon kamu çalışanının merakla beklediği 3600 ek göstergede çalışmalar sona gelindi. İki bakanlık tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, maliyet hesabı da yapıldı. Bu çerçevede 3600 ek göstergenin maliyetinin en az 7.7 milyar TL düzeyinde olacağı hesaplandı. Bu da, ekonomi yönetimini tedirgin etti.

Tarih :
3600 ek göstergede maliyet krizi! İşte son kulisler.....

Yerel seçimlere kısa bir süre kala milyonlarca kamu personelinin gözü 3600 ek göstergeye yönelik çalışmalara çevrildi.

Bu konuda son açıklamalar Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. Her iki açıklamada da çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

sgkrehberi.com'un edindiği bilgiye göre, dört meslek artı idareciler için yapılan 3600 ek gösterge çalışmasında maliyet sıkınısı yaşanıyor. Söz konusu maliyetin, faizler üzerinde baskı yapmasından endişe ediliyor. Bu nedenle, maliyeti düşürecek formüller aranıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bürokratlarının yaptığı dört meslek ile ilgili 3600 ek gösterge çalışmasının an başlıkları şöyle: s

-Düzenlemenin kapsamında olan emekli sayısı bilinmemekle birlikte böyle bir düzenleme yapıldığında en az 1 milyon kişi etkilenecektir.

-Maliyet ise en az; 642 * 1.000.000 * 12 = 7.704.000.000 TL olacaktır.

-5434 sayılı Kanun kapsamında olup da emekli olan her kişi maliyeti aynı şekilde arttıracaktır.

-Bayram İkramiyeleri bütçeye 24 milyar TL yük getirdi.

-3600 ek göstergeden de en az 7.7 milyar TL'lik yük gelecek. Bu da, ekonomide yaşanan sıkıntıyı daha da arttıracak.

Bürokratların yaptığ çalışmalara göre, 3600 ek göstergeye ilişkin çalışmalarda bu sonuçlar çıktı. Dolaysıyla, 3600 ek göstergeden gelecek maliyetin ekonomiye olan etkilerinin en aza indirilmesi için alternatifler araştırılıyor.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler