GİH sınıfına geçen öğretmenin ek göstergesi değişir mi?

GİH sınıfına geçen öğretmenin ek göstergesi değişir mi?

Tarih :
GİH sınıfına geçen öğretmenin ek göstergesi değişir mi?

Kazanılmış hak aylık derecem 3-1’de öğretmenken yine kazanılmış hak aylık 3. derece 1. kademe ile GİH sınıfına geçtim. Ek göstergem nasıl belirlenir?

657 sayılı Kanunun 43/B maddesinde; Kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergelerin, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli I sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamayacağı hükme bağlanmıştır.

Bu konuyla ilgili olarak 148 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde çok sayıda örnek de verilmiştir. Buna göre durumunuzu açıklamak gerekirse; Derecesi 3-1 olan öğretmenin ek göstergesi: 1600’dür. Derecesi 3- 1 olan GİH personelinin ek göstergesi ise; 1100’dür. Ancak, siz ek göstergenizi kariyerinizin ek göstergesi olan 1600 rakamı üzerinden alacaksınız.

Kazanılmış hak aylık dereceniz arttıkça ek göstergenizi öğretmenin ek göstergesinden düşük olmayacak şekilde almaya devam edeceksiniz. Burada anlattığımız hususlar GİH deki 1, 2, 3 ve 4’üncü dereceli kadrolara atama yapılması halinde söz konusudur. Yani ilk atamada 5 inci dereceli bir kadroya yapılmış olması halinde kariyerinizin ek göstergesinden yararlanılması mümkün değildir.

Kaynak : Yeni Şafak

İlgilinizi Çekebilir

Çalışanlar dikkat! Bu alacağın 'İndirim'i yok...
Sahile uçan taksinin sürücüsü hayatını kaybetti
Akşener " İçerden vurulduk "dedi.Hainlikle suçlanan Aydın’a istifa çağrısı yapıldı
Eyüp'te göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
Kredi kartlarıyla ilgili önemli açıklama! 60 aya çıkacak...
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
Engelli yönetmeliği değiştiği için raporları değiştirmeye gerek var mı?

Benzer Haberler