İşçileri isyan ettiren sendika aidatları! Haraç gibi aidat...

İşçileri isyan ettiren sendika aidatları! Haraç gibi aidat...

Sık sık lüks harcamaları ile gündeme gelen sendikaların, işçilerden topladığı aidatlar isyan ettirdi. Son yapılan artışlarla birlikte sendikaların aylık aidat tutarı 700 TL'ye ulaştı. En düşük işçi aidatı ise 200 TL'yi buluyor. Zamlardan ve diğer özlük haklardaki artışlardan yararlanmak için sendikalara aidat ödemek zorunda kalan milyonlarca işçi bu durumu tepki gösterdi. İşte haraç gibi sendika aidatları ile ilgili ayrıntılar şöyle:

Tarih :
İşçileri isyan ettiren sendika aidatları! Haraç gibi aidat...

Sendika; İşçilerin veya işverenlerin çalışma ilişkilerinde, ortak ekonomik ve sosyal hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için en az yedi işçi veya işverenin bir araya gelerek bir işkolunda faaliyette bulunmak üzere oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kuruluşları ifade etmektedir. 6356 sayılı Kanunun yaptığı tanım budur.

Gerçek hayatta da işçi sendikalarının gerek asgari ücretin belirlenmesi, gerekse de toplu sözleşmelerde işçi lehine gösterdikleri faaliyetler oldukça önemlidir. İşçilerin hak ve menfaatleri söz konusu olunca hemen işçi sendikalarını veya konfederasyonlarını görürüz. Elbette bundan daha doğal da bir şey olamaz.

Ne hikmetse işçilerin hak ve menfaatlerini korumaya kendilerini adamış işçi sendikaları işçilerden kestikleri üyelik aidatlarını düşürme noktasında gerekli cevvaliyeti göstermezler.

Öyle ki kimisi üyelik aidatı olarak bir günlük çıplak ücreti alır, kimisi bu tutarın % 80 ini, kimisi de % 50 sini almaktadır. Alınan aidat ise işçinin bir günkük çıplak ücreti üzerinde dolaşır durur. Üye olmak zorunlu değil ama üye olmasalar dahi dayanışma aidatı ödemek zorundadırlar. Aksi takdirde toplu sözleşmeden faydalanamazlar.

Kanuna göre üyelik aidatının miktarı kuruluşların tüzüklerinde belirtilen usul ve esaslara göre genel kurul tarafından belirlenmektedir.

Herkes sendika ağalığından bahseder ama aidatların yüksekliğinden kimse bahsetmez. İyi de işçilerin her ay çok yüksek tutarlı aidatlarına sınır getirmeyi kim akledecek?

7.000 TL brüt ücreti olan bir işçinin ödeyeceği üyelik aidatı tutarı; 7.000/30 * % 80 = 186,6 TL'dir. Yıllık aidat tutarı ise 186,6 * 12 = 2.239 TL'dir. Asgari ücretli bir işçi ise aylık 2.558,4 * % 80 = 68 TL, yıllık ise 68*12 = 816 TL üyelik aidatı ödemektedir. Ücret arttıkça aidat tutarı da artmaktadır.

Tamam, sendikarın işçi haklarındaki performansı çok güzel ama her ay peşin peşin alınan üyelik yada dayanışma aidatının yüksekliğine kim dur diyecek? Bu konuda da işçinin hakkının korunması gerekmez mi?

Kaynak : SGK Rehberi
Adıyaman Besni SYDV Geçici 6 İşçi Alacak
Ayasofya'da ibadet için hangi düzenlemeler yapılacak?
LGS'ye giren öğrencinin cevap kağıdı kayboldu
İletişim Başkanlığı'ndan '15 Temmuz Mehteri'
Dünyaca ünlü oyunda Türkiye detayı!
Meclis çalışmalarına 3 gün ara verildi
Vaka sayıları düşen 7 ilimiz...
Çoklu baro'ya destek vermeyen AK Parti ve MHP'li vekiller belli oldu
Ertuğrul Özkök'ten Erdoğan'ı kızdıracak yazı
ABD'de tüm zamanların rekoru kırıldı!

Benzer Haberler