Bunu sakın yapmayın! Emekliliği 9 ay geciktirdi

Bunu sakın yapmayın! Emekliliği 9 ay geciktirdi

Bunu sakın yapmayın! Emekliliği 9 ay geciktirdi

Tarih :
Bunu sakın yapmayın! Emekliliği 9 ay geciktirdi

SGK’dan bilgi talep ederken yazılı başvurun

Yanlış yapılan sözlü yönlendirme emekliliği 9 ay geciktirdi

Sigortalılar ne zaman emekli olacaklarını, emeklilik için daha ne kadar prim ödeyeceklerini öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) giderek sözlü bilgi talebinde bulunabiliyor. Danışılan görevlinin yeterli bilgiye sahip olmaması nedeniyle yapılan yanlış yönlendirmeler, kimi zaman önemli kayıplara yol açabiliyor. Sözlü danışma ile yapılan yönlendirme sonucu emekliliği 9 ay geciken okurumuz, mağdur olanlara örnek teşkil ediyor. Halbuki SGK, emeklilik öncesi bilgi talebinde bulunan, ne zaman emekli olabileceğini, daha ne kadar prim ödemesi gerektiğini öğrenmek için yazılı başvuran sigortalılara gerekli bilgiyi yazılı olarak veriyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç'ın haberi

SGK, emeklilik öncesi bilgi talebinde bulunan, ne zaman emekli olabileceğini, daha ne kadar prim ödemesi gerektiğini öğrenmek için yazılı başvuran sigortalılara gerekli bilgiyi yazılı olarak veriyor

YANLIŞ YÖNLENDİRME EMEKLİLİĞİ 9 AY GECİKTİRDİ

Soru: Annem 01/01/1959 doğumlu. İlk kez 14 Mayıs 2001 tarihinde BAĞ-KUR’lu olarak işe başladı. 270 gün BAĞ-KUR primi yatırdıktan sonra SSK’lı (4/a statüsünde) olarak çalışmaya devam etti. 4490 gün de SSK primi yatırdı. 23 Mayıs 2015 tarihinde isteğe bağlı sigorta primi ödemeye başladı. Geçen yıl ilçemizdeki sosyal güvenlik merkezinde sözlü olarak danıştığımız bir SGK görevlisi, prim günümüzü tamamladığımızı, artık prim yatırmaya gerek olmadığını, yaşı beklememiz gerektiğini söyleyince 31 Ocak 2018’de prim ödemeye son verdik. 1 Ocak 2019 tarihinde 60 yaş dolunca emeklilik başvurusunda bulunduğumuzda geçen yıl yanlış yönlendirildiğimizi öğrendik. Yetkililer, 9 ay daha prim ödememiz gerektiğini söylediler. Öncelikle, bu bilgi doğru mu? Doğru ise dokuz ayı toptan ödeyerek emekli olmak mümkün mü? Ne yapmamız gerekir. (Uğur Özbek)

Yanıt: Uğur Bey, sizin durumunuza benzer daha önce de pek çok örnek vaka bize ulaştı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu tür konularda yazılı başvuruda bulunan vatandaşlara gerekli bilgiyi sağlıyor. Yazılı başvurular, konuyla ilgili birim görevlileri tarafından yanıtlandığı için doğru bilgiye ulaşmak daha kolay. Sözlü olarak danışırken, mevzuata hakim olmayan herhangi bir görevliye denk geldiğinizde yanlış yönlendirilebilirsiniz.

Normalde SSK’dan emeklilik şartları daha hafif. Ancak, annenizin çalışmaya başladığı dönem için eksik prim günüyle BAĞ-KUR’dan emekli olmak daha kolay.

8 Eylül 1999-30 Nisan 2008 tarihleri arasında ilk defa işe başlayan 4/a sigortalıya emekli aylığı bağlanabilmesi için;

- Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 7000 gün veya,

- Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıl sigortalılık süresi bulunması ve en az 4500 gün prim ödemesi gerekiyor.

Aynı tarihler arasında ilk defa işe başlayan 4/b kapsamındaki sigortalılar;

- Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş ve 25 tam yıl sigorta primi ödemiş olması veya,

- Kadın ise 60, erkek ise 62 yaşını doldurması ve en az 15 tam yıl (5400 gün) prim ödemesi şartıyla emekli olabilir.

İsteğe bağlı sigorta primi ödemeleri BAĞ-KUR kapsamında değerlendiriliyor. Şu durumda anneniz BAĞ-KUR statüsünde daha erken emekli olabilir. Ancak, daha önce SSK’lı çalışan annenizin BAĞ-KUR’dan emekli olabilmesi için son 7 yılın en az bin 261 gününde isteğe bağlı olarak prim ödemesi gerekir. Anneniz, Mayıs 2015 sonrasındaki isteğe bağlı prim gün sayısını bin 261 güne tamamladıktan sonra emeklilik dilekçesi verebilirsiniz. Eksik prim günlerinizi toptan ödeyemezsiniz.

Kaynak : Habertürk

Benzer Haberler