Anasayfa » İşsizlik » Üniformalı kağıtçılar geliyor

Üniformalı kağıtçılar geliyor

Üniformalı kağıtçılar geliyor

Üniformalı kağıtçılar geliyor

Tarih :
Üniformalı kağıtçılar geliyor

Belediyeler kağıt toplayıcılarıyla iş birliğine gidiyor. Sıfır Atık Projesi kapsamında kağıt toplayıcıları üniforma giyerek çalışacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürüttüğü Sıfır Atık Projesi genişliyor. Projeye 81 ildeki kamu kurumlarının eklenmesinin ardından, yılbaşından itibaren sokaklardaki kağıt toplayıcıları da dahil edilecek. Sayıları aileleriyle birlikte 2 milyonu bulan kağıt toplayıcıları, çıkartılacak yeni yönetmelikle kanuni hale getirilecek ve rahat çalışmaları sağlanacak. Yılbaşından itibaren belediyeler, Sıfır Atık Projesi için kağıt toplayıcıları ile iş birliği yapacak. Bu kapsamda kağıt toplayıcılarının insani şartlarda çalışması için adımlar atılacak. Sokaklarda üniforma giyerek çalışacak olan kağıt toplayıcılarının kim oldukları ve nerede çalıştıkları belli olacak.

"ZABITALARDAN KORKUYORDUK"

Yeni yönetmeliği değerlendiren Kağıt Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Kahraman "Geçmişte bizler için sokaktaki en büyük tehlike zabıtalardı. Bizlere 'Siz yönetmelikte yer almıyorsunuz, size ceza yazmamız için yukarıdan emir var' diyorlardı. Zabıtalar artık bunu söyleyemeyecek. Yönetmelikle bizler de Sıfır Atık Sistemi'ne entegre edileceğiz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Katı Atık Programı kapsamında 2023 yılına kadar belediyelere toplam 2 milyar 145 milyon TL tutarında destek sağlayacak. Böylece belediyeler en uygun ve ekonomik şekilde atık yönetimi yatırımlarını yaparken çevresel yükümlülüklerini de yerine getirecek.

SEFA BİLGİTEKİN

Kaynak : Türkiye

Benzer Haberler