Anasayfa » Medya Haberleri » O Çalışanlara sosyal haklar dahil yüzde 31 zam!

O Çalışanlara sosyal haklar dahil yüzde 31 zam!

O Çalışanlara sosyal haklar dahil yüzde 31 zam!

O Çalışanlara sosyal haklar dahil yüzde 31 zam!

Tarih :
O Çalışanlara sosyal haklar dahil yüzde 31 zam!

Belde A.Ş’de sosyal haklar dahil yüzde 31 zam!

Belde A.Ş'de örgütlü olan Hizmet-İş Sendikası ile işveren sendikası Yerel-Sen arasında bin 200 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

Belde A.Ş’de 5 ay önce başlayan ve 1200 çalışanı ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri anlaşma sağlanamamış, grev aşamasına gelmişti. Greve çıkma noktasına gelen Belde A.Ş sözleşmesinde; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Hizmet-İş Sendikası Başkanı İdris Ersoy ile görüşmesiyle anlaşma sağlandı

1200 PERSONEL YARARLANACAK

Hizmet-İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy “Ücret artışı ve sosyal haklarda anlaşamamıştık. Sosyal hakların tüm personelimize ödenmesini istiyorduk. Tam olmasa da taleplerimiz karşılandı. Belde A.Ş’deki 1200 personelin yanı sıra, KHK ile belediye bünyesine geçen 3 bin 500 personelimiz için ileriye dönük anlaşma sağladık.

4 bin 700 Büyükşehir çalışanı 2020 yılının 6’ncı ayından itibaren aynı şartlarla belediye bünyesinde çalışacaklar. KHK dan geçen 3 bin 500 personelimiz mevcut sözleşmeleriyle devam edecek” dedi. Ersoy, toplu iş sözleşme sürecinde kesilen 5 aylık aidatların geri iade edileceğini söyledi.Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Hep beraber yaptığımız işi en güzel en verimli yapacağız. Daha güzel daha varlıklı daha onurlu yaşamayı hak edeceğiz; çalışacağız, üreteceğiz. İşçinin alın terlerini karşılığını veriyoruz. Bütün haklarını zamanında ödüyoruz. Ayağımızı yorganımıza göre uzattık, çalışanlarımızın, iş yapan müteahhitlerin alacaklarını zamanda veriyoruz” dedi.

Karaosmanoğlu “Sözleşmemiz bereket getirsin” dedi. İsteklerin sonsuz, sınırsız olduğunu belirten Karaosmanoğlu, sosyal haklar dahil yüzde 31 zam verdiklerini belirtip sözleşmenin detaylarını açıkladı.

ÜCRETLERDE YÜZDE 15.30

SOSYAL HAKLARDA YÜZDE 15.30

2 yıl süreli toplu sözleşmeye göre; 1. yıl ücretlerde ortalama yüzde 15.30, sosyal haklarda da yüzde 15.30 zam yapıldı. 2 yıl içinde ücretlere, 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak.

SÖZLEŞMEDE NELER VAR

Toplu iş sözleşmesi ile;

----3 çocukla sınırlı her çocuk için her ay 40 TL’lik çocuk yardımı,

----Her ay 60 TL yakacak yardımı,

ÖĞRENCİLERE YARDIMLAR

----İlkokul öğrencilerine 135 TL,

----Ortaokul öğrencilerine 145 TL,

----Lise öğrencilerine 160 TL,

----Yüksek okul öğrencilerine de 200 TL olmak üzere öğrenim yardımı,

BAYRAM YARDIMLARI

----Ramazan ve Kurban bayramlarında 120’şer TL bayram yardımları,

----366 TL izin yardımı,

İKRAMİYE

----Her yıl 30 günlük ikramiye,

----Yardımcı dosyada çalışan 2014-7’nci aydan sonra işe giren işçilere kademeli olarak seyyanen 12 TL yevmiye ilave.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler