AK Parti'den MHP'ye af çıkışı! Cumhurbaşkanı kırmızı çizgimiz

AK Parti'den MHP'ye af çıkışı! Cumhurbaşkanı kırmızı çizgimiz

AK Parti Sözcüsü Çelik, MHP lideri Bahçeli'nin af tasarısıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözlerine tepki gösterdi. "Bahçeli'nin kullandığı ifadeler siyasi nezaket, nezahet ve yüklenen sorumluluğa uygun bir yaklaşım olmamıştır" diyen Çelik, "Cumhurbaşkanımıza gösterilmesi gereken saygı AK Parti'nin kırmızı çizgisidir. Bahçelinin ifadeleri siyasi nezakete uygun değildir. Bu sözler incitici kırıcı cümlelerdir, tekrarlanmamalı" ifadesini kullandı.

Tarih :
AK Parti'den MHP'ye af çıkışı! Cumhurbaşkanı kırmızı çizgimiz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün twitterdan bir açıklama yaptı, bu dönemde af çıkarılamayacağını söyleyen ve uyuşturucu üzerinden tasarıya kırmızı ışık yakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı demagoji yapmakla eleştirdi.

Bahçeli'nin açıklamalarına yanıt veren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Sayın Bahçeli'nin Cumhurbaşkanımıza karşı kullandığı ifadeler siyasi nezaket, nezahet ve yüklenen sorumluluğa uygun bir yaklaşım olmamıştır. Biz AK Parti camiası olarak bunları kabul etmediğimizi açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz" dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZ İMALARLA KONUŞMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imalarla konuşmayı sevmediğini söyleyen Çelik, "İma yollu MHP'yi ifade ettiğini söylemek Cumhurbaşkanımızı yeterince tanımamaktır. Cumhurbaşkanımız MHP'ye bir şey söyleyecekse açıkça MHP ismini zikrederek yapabilir" diye konuştu.

Danıştay'ın 'Öğrenci Andı' kararına da değinen Çelik, "Bu yapılan iş, ilgili dairenin kendisini yürütmenin, hükümetin yerine koymasıdır. Hükümetin takdir hakkını yok saymasıdır, daha da ileri giderek, hükümetin takdir hakkını bizzat kendisinin kullanmasıdır" ifadesini kullandı.

CUMHURBAŞKANIMIZA GÖSTERİLMESİ GEREKEN SAYGI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Çelik ayrıca "Cumhurbaşkanımıza gösterilmesi gereken saygı AK Parti'nin kırmızı çizgisidir. Cumhurbaşkanımızın hedef alınmasını reddediyoruz, kabul edilebilir bulmuyoruz" dedi.

'ANLAŞAMADIĞIMIZ ZAMAN İTTFAK ORTADAN KALKACAK DİYE BİR YAKLAŞIM YOK'

Af konusunda kendi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlgili başkanlığımızda çalışma tamamlanmak üzere. Zaten son noktayı koyduğumuz zaman Cumhurbaşkanımız açıklar.

- Özellikle uyuşturucu satıcılarıyla ilgili olarak, birer kurban olduğu yönünde bir yaklaşım bize iletiliyor. Cumhurbaşkanımız da buna yanıt vermiştir.
Bu cümleler son derece kırıcı cümlelerdir. Biz bunun tekrarlanmaması gerektiğini ifade ediyoruz.

(MHP ile Cumhur İttifakı) Her siyasi tartışma ve gündemde anlaşacağız diye bir şey yok. Anlaşamadığımız zaman ittifak ortadan kalkacak diye bir yaklaşım da yok. AK Parti her yerde aday çıkaracaktır. Bir formüle varılıyor varılmıyor arkadaşlarımız görüşüyor. Mutabakat varsa birlikte hareket edilir.

'DANIŞTAY YASAYI VE ANAYASA'YI ALENEN ÇİĞNEMİŞTİR'

(Danıştay'ın 'öğrenci andı' kararı) Bu yapılan iş, ilgili dairenin kendisini yürütmenin, hükümetin yerine koymasıdır. Hükümetin takdir hakkını yok saymasıdır, daha da ileri giderek, hükümetin takdir hakkını bizzat kendisinin kullanmasıdır.

- Danıştay, düz bir okumayla bile bütün hukukçuların da dediği gibi, yasayı ve Anayasa'yı alenen çiğnemiştir. Hükümetin yapacağı işleri Danıştay'ın ilgili dairesi yapacaksa, hükümetin hangi işlem ve eyleminin yerinde olup olmadığına Danıştay karar verecekse seçimleri niye yapıyoruz.
Bunu, Türklüğün tartışılması haline getirmek sakıncalıdır. Milli kimlik kapsayıcı, kuşatıcı olmalıdır, kimseyi dışlamamalıdır.

Bu meselenin bir milli kimlik tartışmasına dönüştürülmesi, Danıştay'ın ortaya koyduğu vesayet anlayışının ıskalanması anlamına gelir.

 

 

İlgilinizi Çekebilir