'38 yaşında emeklilik' sözünün arkasında ne var?

'38 yaşında emeklilik' sözünün arkasında ne var?

'38 yaşında emeklilik' sözünün arkasında ne var?

Tarih :
'38 yaşında emeklilik' sözünün arkasında ne var?

'38 yaşında emeklilik' sözünün arkasında ne var? Kılıçdaroğlu açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilikte yaşa takılanları hedef aldığı konuşmasındaki sözlerin arkasında ne olduğunu açıkladı.

Kılıçdaroğlu, 38 yaşında emeklilik lafının söylenmesinin arkasında sosyal güvenlik sisteminde emeklilerin talepleri doğrultusunda yapılacak düzenlemelerin önüne geçmek olduğunu söyledi.

EYT ÇALIŞTAYINDA KONUŞTU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , “Türkiye’de Sosyal Güvenlik Sistemi ve EYT” Çalıştayı'nda konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

İşçinin hakkını kim gasp ediyor? İktidar yapması gerekeni yapmıyor. Fatura vatandaşa çıkarılıyor.

Açık yüreklilikle her yerde söylüyorum. 38 yaşında emeklilik olmaz ama yasalar bunu bana bir hak olarak veriyorsa, ben bu haktan yararlanmak istiyorum. Emeklilikte yaşa takılanların sorunu çözülürse 750 milyar lira açık olduğu söyleniyor. Bu rakam asla ve asla doğru değil. Yok öyle bir şey. 38 yaşında emeklilik lafının söylenmesinin arkasında sosyal güvenlik sisteminde sizin beklentilerinize uygun bir düzenlemenin yapılmasının önünü kesmek istiyorlar.

IRKÇILIK YANITI

Suriyelilere 35 milyar lira veriyorsun. Emekliye gelince... Bunu söyleyince de "Irkçılık yapıyorsun" diyor. Hayır efendim, ben vatandaşın hakkını savunuyorum. Sen de çift maaş alıyorsun. Özrü kabahatinden büyük bir politikacıyla karşı karşıyayız.

"NİÇİN SENDİKALAŞMA ENGELLENİYOR?"

Neden kayıtdışı ekonomi ile mücadele etmiyorsunuz. Kayıtdışı çalışma ile mücadelenin dünyada bir yöntemi var. Sendikalaşmayı zorunlu kılacaksınız. Niçin sendikalaşma engelleniyor? Asıl mücadeleyi sendikacıların yapması lazım. Emekli aylığı 2032 liradan 801 liraya düştüğü zaman bu ülkede sendikacıların kıyamet koparması lazım. Emekli aylığının yarıdan fazlası kesiliyor.

 

Kaynak : Cumhuriyet

İlgilinizi Çekebilir