Anasayfa » Medya Haberleri » Memurlara 3600 ek gösterge düzenlemesine yakın takip!

Memurlara 3600 ek gösterge düzenlemesine yakın takip!

Memurlara 3600 ek gösterge düzenlemesine yakın takip!

Memurlara 3600 ek gösterge düzenlemesine yakın takip!

Tarih :
Memurlara 3600 ek gösterge düzenlemesine yakın takip!

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci bütün çalışanları kapsayacak şekilde 3600 ek gösterge düzenlemesinin yapılması için çalışmaları yakın takibe aldıklarını söyledi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci memurlar ve kamu görevlilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gündemin önemli konuları hakkında açıklama yapan Kahveci, Andımızın yeniden okullarda okutulmasıyla ilgili Danıştay kararı başta olmak üzere, sabit ve dar gelirlinin içinde bulunduğu ekonomik tablo, ek zam konusu, ek gösterge düzenlemesi, sözleşmeli çalışma sistemlinin kaldırılması ve mülakatla işe alımlara son verilmesi gibi kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren düzenlemelere ilişkin görüşlerini dile getirdi.

KAHVECİ: EK ZAM MEMURLARIN CEBİNİ BİR NEBZE RAHATLATACAKTIR

Kamu çalışanlarının ve emeklilerin mali kaybının her geçen gün arttığına dikkat çeken Kahveci, sabit ve dar gelirlinin elektrik, doğalgaz ve gıda maddelerine yüksek oranlarda zam gelmesinden en çok etkilenen kesim olduğunu kaydetti ve konuyla ilgili ek zam önerisinde bulundu;

“Ek zam, memurların cebini biraz olsun rahatlatacak aynı zamanda piyasaya da can verecektir. Kayıplara bakıldığında EK ZAM talebimiz mutlaka hayata geçirilmelidir.

ÇARŞI VE PAZAR TÜİK RAKAMLARINDAN ÇOK FAZLA

Çarşı ve pazar rakamlarına bakınca enflasyon TÜİK rakamlarından çok daha fazla. 2019 yılı Bütçe rakamlarına bakınca bu bütçe memurun bütçesi değildir diyoruz. 2019 yılı yüzde 4+5 zam oranlarıyla geçiştirilemez. Biz enflasyon farkının yanında büyüme ve refah payını da istiyoruz. Çarşı ve pazar rakamlarına bakınca enflasyon TÜİK rakamlarından çok daha fazla.

2019 BÜTÇESİ MEMURUN BÜTÇESİ DEĞİLDİR

2019 yılı bütçe rakamlarına bakınca bu bütçe memurun bütçesi değildir diyoruz. Kamu çalışanlarını mağdur edecek, enflasyona ezdirecek bir bütçeye memurun bütçesi diyemeyiz. Emeklilerimiz, perişan, asgari ücretli zorda, bunlara da iyileştirmeler yapılmalı, piyasada canlandırılmalıdır.”

KAHVECİ: 3600 EK GÖSTERGENİN HAKKİNİYETLİ DÜZENLENMESİ İÇİN PEŞİNİ BIRAKMIYORUZ

Bütün çalışanları kapsayacak şekilde 3600 ek gösterge düzenlemesinin yapılması için çalışmaları yakın takibe aldıklarını söyleyen Kahveci, ”3600 ek gösterge konusunun peşini bırakmıyoruz. Hakkaniyetli bir şekilde ek gösterge rakamlarının yükseltilmesini talep ettik. Tüm çalışanları kapsamalı ve yardımcı hizmetler sınıfı da dahil edilmeli dedik. Biz yıllardır ek gösterge konusunda adaletsizlik olduğunu söylüyorduk.

ŞİMDİ BUNU DÜZELTMENİN ZAMANI GELDİ

Şimdi bunu düzeltmenin zamanı geldi. Bir günde ortak mutabakatla bu konu hallolur. Adaletli bir şekilde rakamlar yeniden düzenlenir ve heyecanla beklenen düzenleme hayata geçirilebilir. Kamu görevlileri endişe duymasın Türkiye Kamu-Sen ek gösterge konusunda takiptedir” dedi.

KAHVECİ: İŞ GÜVENCESİ BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR. SÖZLEŞMELİ ÇALIŞMA SİSTEMİ ÜLKE GÜNDEMİNDEN KALKMALIDIR.

Aile bütünlüğünün korunması açısından kamuda sözleşmeli sistemin tamamen kaldırılması gerektiğini belirten Kahveci, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kamuda sözleşmeli olarak görev yapanların bir an önce kadroya alınması gereklidir. Biz bu konuda çalışma yaptık. İş güvencesi bizim kırmızı çizgimizdir. İhtiyaç var ise neden vekil adı altında çalıştırıyoruz. Ücretli öğretmen ne anlama gelmektedir? 4-A’lı personel olunca anne oluyorsunuz da kamu dışı aile elemanı statüsünde çalışan anne değil mi? Bunu kabul etmek mümkün değildir. Aile bütünlüğünü korumak devletin görevidir. Sözleşmeli çalışma sistemi Türkiye’nin gündeminden kalkmalıdır. Özlük ve sosyal hakları aynı olan bir sistem getirilmelidir. Böyle oldukça verimlilik artmamaktadır. Zihinleri meşgul olan çalışan verimli olabilir mi? Sözleşmeli çalışmaya dünde, bugünde, yarında karşıyız.”

SGK Rehberi-Özel

Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. ”http://www.sgkrehberi.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler