Anasayfa » İşveren » İş güvenliği erteleniyor mu?

İş güvenliği erteleniyor mu?

İş güvenliği erteleniyor mu?

Tarih :
İş güvenliği erteleniyor mu?

Geçtiğimiz yıl 30 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, kademeli bir şekilde çalışma hayatına girmeye başlamıştı. 30 Aralık 2012 itibariyle 50'den fazla işçi çalıştıran işyerlerinde uygulanmaya başlanan yasa, bu ay sonu itibariyle tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin tamamında, gelecek yıl da az tehlikeli işyerleriyle kamu işyerlerinde uygulanmaya başlayacaktı.

'Başlayacaktı' diyoruz zira şu an TBMM'de bulunan torba kanun kapsamında İSG Yasası'nın bazı hükümleri için erteleme öngörülüyor. Peki hangi işyerleri için ne kadar bir erteleme söz konusu olacak?

Kuaför, kasap, çiftçiye erteleme

Tasarıya göre bu ay sonu İSG kapsamına giren tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde uygulama 30 Haziran 2014'te başlayacak. Yani kuaför, kasap, çiftçi, marangoz gibi tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri bir yıl daha iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmayacak. Örneğin yanında iki işçi çalıştıran marangoz Ahmet Usta 30 Haziran itibariyle bir iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimiyle anlaşma yapmak zorundaydı. Ertelemeyle Ahmet Usta bir yıl daha muaf olacak.

Öte yandan az tehlikeli sınıftaki işyerleri ile kamu işyerlerinde İSG personeli çalıştırma şartı 30 Haziran 2014'te başlıyordu. Erteme gerçekleşirse bu işyerleri için uygulama 30 Haziran 2016'da başlamış olacak. Örneğin konfeksiyon satış mağazası işleten Mehmet Bey, gelecek yıl İSG personeli çalıştırmak zorundayken, erteleme gerçekleşirse 30 Haziran 2016'ya kadar bu yükümlülükten kurtulmuş olacak.

Risk değerlendirmesinde erteleme yok

Diğer taraftan İSG Yasası'nın öngördüğü risk değerlendirmesinde, acil durum ve yangın planları ile çalışanların eğitimi konusunda herhangi bir erteleme söz konusu değil. 30 Aralık 2012 itibariyle az tehlikeli, tehlikeli veya çok tehlikeli bütün işyerlerinde (kamu kurumları dahil) bu işlemlerin yapılması gerekiyor. Yapılmayan her ay için yaklaşık 7000 lira idari para cezası ödenecek.

Mühendislik firması az tehlikeli kapsamda

Yaklaşık 30 kişinin çalıştığı bir mühendislik firmasının muhasebecisiyim. Duyduğumuz kadarıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na ilişkin bir erteleme söz konusuymuş. Acaba biz de erteleme kapsamına giriyor muyuz? Şu an yasayla ilgili yapmamız gereken bir işlem var mıdır?

Yukarıda ertelemenin hangi konuları kapsadığını ve hangi işyerleri için ne kadar süre erteleme düşünüldüğünü belirttik. Firmanız bir mühendislik firması olarak az tehlikeli kapsamda yer alıyor. Erteleme gerçekleşirse, 50'den az çalışanınız olduğuna göre iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğünüz 30 Aralık 2016 itibariyle başlayacak. Fakat işyeriniz için risk değerlendirmesi, acil durum ve yangın planları ile çalışanların eğitimini yapmış olmanız gerekiyor. Henüz yaptırmadıysanız bir an önce yaptırmanızda fayda var.

Sadettin ORHAN

Kaynak : Bugün

Benzer Haberler