Anasayfa » Medya Haberleri » EYT Kanunu çıkarsa yararlanabilir miyim?

EYT Kanunu çıkarsa yararlanabilir miyim?

EYT Kanunu çıkarsa yararlanabilir miyim?

EYT Kanunu çıkarsa yararlanabilir miyim?

Tarih :
EYT Kanunu çıkarsa yararlanabilir miyim?

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR KANUNUNDAN YARARLANABİLİR MİYİM?

Soru: 31 Mart 1976 doğumluyum. İlk sigorta başlangıcım 1 Mart 1994 olup şu ana kadar 8236 gün prim ödemem var. Şu anki şartlara göre 31 Mart 2030’da emekli olabiliyorum. Emeklilikte yaşa takılanların sorunu giderilirse, kanun çıktıktan sonra emekli olabilir miyim?

Cevap: Emeklilikte yaşa takılanların emekli edilmesi için muhalefet partilerinin TBMM’ye sunduğu bazı kanun teklifleri var. İktidar partisi tarafından hazırlanan bir kanun teklifi yok. Nitekim Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın gündemlerinde yaşa takılanları emekli edecek yasa olmadığını açıkladı. Söz konusu kanunun çıkması zor görünüyor.

TÜM MUHALEFET İSTERSE KANUN ÇIKABİLİR

Ancak siyasi otoritenin istemesi veya siyasi otorite istemese de tüm muhalefet partileri isterse, tabiki bu yönde bir kanun çıkartabilir. Fakat sözünü ettiğiniz kanun; muhtemelen çıktığı tarih itibarıyla emekli olmak için aranan süre ve prim şartını sağlayıp, yaşın dolmasını bekleyenleri kapsayacaktır.

Prim şartını sağlamışsınız. Ancak 25 yıllık sigortalılık süresini 1 Mart 2019’da sağlayacaksınız. Kanun bu tarihten önce çıkarsa sizi kapsamaz. Ancak bu tarihten sonra çıkar ve “..süre ve primi saylayan yaş aranmadan emekli edilir...” şeklinde bir hüküm içerirse siz de yararlanırsınız.

Gerçekçi olmak gerekirse, bu tür bir kanun çıkartılması çok zor. Çıksa bile emekliliğine birkaç yıl kalanları kapsar. Umarız her sigortalıyı mutlu edecek bir yol bulunur.

51 VEYA 52 YAŞI DOLDURMANIZ GEREKİYOR

Soru: 25 Nisan 1969 doğumluyum. SSK başlangıcım 1 Nisan 1991 olup, 7470 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 52 yaşınızı dolduracağınız 25 Nisan 2021’de emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz başlangıçtan önceyse 490 gününü borçlanarak 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

İŞİNDEN KENDİ İSTEĞİYLE AYRILAN İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALAMAZ

Soru: Eşim kendi isteği ile çalıştığı işten ayrıldı. Acaba işsizlik maaşı alabilir mi?

Cevap: Ortada haklı bir neden yokken işinden ayrılan sigortalı işsizlik ödeneği alamıyor. Eşiniz haklı bir neden yokken işinden kendi isteği ile ayrılmışsa işsizlik ödeneği alamaz.

YÜZDE 40 RAPORLA MALULEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: Tip.1 diyabet hastasıyım. Ömür boyu insülin kullanıyorum. Yüzde 40 engelli raporum var. SSK’ya 2811 gün prim ödemem bulunuyor. Acaba ne zaman malulen emekli olabilirim?

Cevap: Malulen emekli olmak için en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı aranıyor. Bu nedenle yüzde 40 oranındaki raporla malulen emekli olamazsınız. Şartları sağlamanız halinde engelli hakkıyla emekli olmanız mümkün.

Engelli hakkıyla hangi şartlara tabi olduğunuzu sigorta başlangıç tarihi belirliyor. Sigorta başlangıç tarihinizi askerlik durumunuzu bildirmeniz halinde, hangi şartlarla emekli olacağınızı hesaplayabiliriz.

Ekrem Sarısu

Kaynak : Posta

Benzer Haberler