Anasayfa » Taşeron » Taşeronda kadroya geçenlerin 'enflasyon' çağrısı

Taşeronda kadroya geçenlerin 'enflasyon' çağrısı

Taşeronda kadroya geçenlerin 'enflasyon' çağrısı

Taşeronda kadroya geçenlerin 'enflasyon' çağrısı

Tarih :
Taşeronda kadroya geçenlerin 'enflasyon' çağrısı

Kadroya geçen işçilerin maaşlarındaki kayıplar her geçen gün artıyor. Yapılan resmi açıklamar ise bu kayıpların daha da artacağı yönünde.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde, 2019-2021 yıllarını kapsayacak Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı.

Bakan Albayrak'ın açıkladığı programda kamu çalışanları için önemli noktalardan biri de yıllara göre enflasyon beklentileri oldu. Merkez Bankası'nın en son yapılan PPK toplantısı sonrasında faizlerde 625 puanlık sert yükseliş yapılmıştı. Tüik'in açıkladığı enflasyon rakamlarında da yıllık enflasyon yüzde 17 ye ulaşmış, yıl sonu beklentileri de yükselmişti.

Bakan Albayrak;

----*2018 yılı enflasyon beklentisini yüzde 20,8

----*2019 yılı enflasyon beklentisini yüzde 15,9 olarak açıkladı.

MAAŞLARDA ENFLASYON FARKI

Memurlar ve memur emeklileri toplu sözleşmeleri gereği aldıkları zam oranları şayet enflasyon rakamlarının altında kalırsa enflasyon farkı olarak maaşlarına alabilmekteler.

KAMU İŞÇİLERİNE DE ENFLASYON FARKI VAR

Sayıları yaklaşık 200 bini bulan kamu işçileri de yıllık verilen zam oranları enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkını alabiliyorlar.

KADROYA GEÇEN İŞÇİLER İÇİN YILLIK YÜZDE 4+4

Taşeron işçi olarak çalışırken 2 Nisan itibariyle sürekli işçi ve belediye şirketlerine geçen çalışanlar için ise Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümleri 2020 yılına kadar geçerli olacak.

Yayınlanan toplu iş sözleşmesi hükümlerinde kadroya geçen işçilere 2020 yılına kadar 6'şar aylık dönemlerde yüzde 4+4 şeklinde zam yapılacağı belirtilmiş.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı enflasyon beklentileri ise 2018 yılı için % 20,8- 2019 yılı için % 15,9 olarak açıklandı.

KADROYA GEÇEN İŞÇİLERİN MAAŞ KAYIPLARI

Kadroya geçen işçiler için enflasyon farkı düzenlemesi yapılmadığı için maaşlarında ciddi kayıplar oluşmaktadır. Kamuda çalışan tüm kesimler enflasyon farkı alabilirken taşerondan kadroya geçen işçiler için bu şu anki düzenlemelere göre mümkün olmamaktadır.

Bakan Albayrak'ın açıkladığı enflasyon beklentisine göre kadroya geçen işçilerin maaşlarındaki enflasyon kaybı ise şöyle oluyor;

-----2018 yılı için yüzde 12,8

-----2019 yılı için yüzde 7,9

-----2 yıllık süreç için ise toplam 20,7 olarak oluşmaktadır.

Gerek Merkez Bankasının beklenti anketinde gerekse de vatandaşın sokakta yaşadığı ekonomik durum enflasyon rakamlarının daha da yüksek çıkabileceği yönünde. Bu durumda kadroya geçen işçilerin maaş kayıplarının artacağıda ayrı bir gerçektir.

KAYIPLAR BÜYÜK, YENİ DÜZENLEME ŞART

Kadroya geçen işçilerin maaş kayıplarının her geçen gün artması ve gelecekte de bu eğilimin devam edecek gibi görünmesi yeni düzenleme yapılmasını gerekli kılmaktadır. Çalışan her kesim maaşlarda ekstra iyileştirme talep ederken sürekli işçi kadrosu ve belediye şirketlerine geçen çalışanlar mevcut konumda enflasyon farkını bile alamıyorlar.

Konu ile ilgili sendikalardan henüz resmi somut bir çözüm önerisi gelmiş değil. Uygulanabilir ve ücret kayıplarını gideren bir ara formülün gerekliliği her yapılan resmi açıklama ve enflasyon verileri ardından zorunlu olduğu ortaya çıkmaktadır.

 

Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler