Anasayfa » Medya Haberleri » Çalışanlara Mesai ve Prim Müjdesi!

Çalışanlara Mesai ve Prim Müjdesi!

Çalışanlara Mesai ve Prim Müjdesi!

Sigara İçmeyen Çalışanlara Mesai ve Prim Müjdesi!

Tarih :
Çalışanlara Mesai ve Prim Müjdesi!

Mesaisi daha erken bitecek, sigorta primleri düşürülecek

Önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada gelen tütün kullanımıyla mücadele planı hazırlayan 20 bakanlık ve kurum dikkat çeken bir karar aldı...

Önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada gelen tütün kullanımıyla mücadele planı hazırlayan 20 bakanlık ve kurum dikkat çeken bir karar aldı.

Kurum; tütün satışı için alt sınırın 21 yaş olması, kapalı alanlara yönelik denetimlerin artırılması, sigara kullanmayan personele pozitif ayrımcılık yapılması ve vergi oranlarının yükseltilmesi için mevzuat değişikliği yapmaya hazırlanıyor.

Başta çocuk ve gençleri tütün ve çeşitlerinden uzak tutmak ve kalıcı hale getirmek amacıyla 20 bakanlık ve kurum, 5 yıllık “Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı” hazırladı. Türkiye’de kapalı alanlarda sigara yasağının uygulanmaya başlandığı 19 Temmuz 2009’dan bu yana yapılan tütünle mücadelelerin değerlendirildiği stratejik planlamada, tütün kontrolü için hayata geçirilecek yeni uygulamalar yer aldı.

SİGORTAYA İNDİRİM

Buna göre; egˆitim mu¨fredatında tu¨tu¨n u¨ru¨nleri kullanımının zararları konusunda farkındalıgˆı artırıcı o¨rnekler yer alacak. Dizi, film, tiyatro senarist ve yo¨netmenleriyle yazılı ve go¨rsel basın mensuplarına yo¨nelik egˆitim, farkındalık ve sertifika programları oluşturulacak. GSM operato¨rleri aracılıgˆıyla tu¨tu¨n u¨ru¨nlerinin zararları ve pasif etkilenim hakkında kis¸ilere bilgilendirici SMS’ler atılacak.

Sigara bagˆımlılıgˆına yönelik tedavi hizmetleri, Sagˆlık Uygulama Tebligˆi (SUT) kapsamına alınacak. Sigarayı bırakmanın tes¸vik edilmesi amacıyla sigara kullanmayan personele yo¨nelik pozitif ayrımcılık uygulamaları hayata gec¸irilecek. Bu kapsamda, mesainin 30 dakika erken bitirilmesi, 1 yıl icin 7 gu¨n fazladan yıllık izin hakkı tanınması, sigorta primlerinin du¨s¸u¨ru¨lmesi, hic¸bir c¸alıs¸anın sigara ic¸medigˆi sigarasız is¸letmeler ic¸in vergi indirimi uygulaması, cocuk ve aile yardımı tutarlarının arttırılması gibi teşvik edici düzenlemeler yapılacak.

YASAL SINIR 21 OLACAK

Reklam, promosyon ve sponsorlugˆun önlenmesi amacıyla tek tip du¨z paket uygulamasına gec¸ilmesine yo¨nelik mevzuat degˆis¸ikligˆi yapılacak. Mevzuat değişikliğinin ardından 2019’da tek tip düz paket uygulamasına geçilecek. Cumhuriyet'te Şeyma Paşayiğit'in haberine göre, tütu¨n u¨ru¨nu¨ satıs¸ı için alt sınır 21 yas¸a çıkarılacak. Tu¨tu¨n mamullerinin u¨retim, ithalat, satıs¸ ve sunumundan gelir elde edenlerin o¨deyecekleri vergi tutarlarının, ithal tu¨tu¨nden alınan vergi oranları yükseltilecek. Bu yıl içinde ithal tütünden alınacak yeni bir vergi sistemi için gerekli taslak mevzuat hazırlanacak ve 2019’da ilgili mevzuat hayata geçirilecek. Ayrıca tüp bebek tedavisi ücretinin geri ödeme kapsamında kars¸ılanabilmesi için anne ve baba adayının sigara kullanmaması s¸artı aranabilecek.

SİGARA DUMANI ÖLDÜRÜYORDU

20 bakanlık ve kurumun bir araya gelerek ortaya çıkardığı rapora göre; önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada tütün kullanımı geliyor. Dünyada 7 milyondan fazla, Türkiye’de ise 100 binden fazla kişi tütün ürünü kullanımına bağlı hastalıklar dolayısıyla hayatını kaybediyor.

7 milyondan 1 milyonu ise tütün ürünü kullandığı için değil sadece tütün dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybediyor. Dünya genelinde tütün ürünlerini kullananların yaklaşık yüzde 80’i ise düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor.

 

Kaynakl:Oda Tv

İlgilinizi Çekebilir

Meteoroloji o ili uyardı!
23 Şubat 2019'dan önemli gündem başlıkları
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Mart ayında kamu işçilerine büyük zam yolda!
Bakanlıktan 'İzmir ödeneği' açıklaması
ÜAK'tan görevde yükselme yazılı sınav açıklaması
Kayseri İncesu SYDV Personel Alım İlanı
HSK, 2019 Yılı Ana Kararname Prensiplerini açıkladı
Akıl almaz olay!Sosyal medya üzerinden büyü yapıyor...
Soylu: Polisime taciz iftirası atıyorlar
Eyüp'te göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti
Çalışanlar dikkat! Bu alacağın 'İndirim'i yok...
Sahile uçan taksinin sürücüsü hayatını kaybetti

Benzer Haberler