Anasayfa » İşveren » Sosyal güvenlik reformu böyle mi olmalıydı

Sosyal güvenlik reformu böyle mi olmalıydı

Sosyal güvenlik reformu böyle mi olmalıydı

5510 sayılı yasaya sosyal güvenlik reformu diyorlar ama, öyle düzenlemeler yapmışlar ki bu yasada, böyle de reform olmaz ki kardeşim diyor insan kimi zaman… Bir örnek vereyim sizlere,

Tarih :
Sosyal güvenlik reformu böyle mi olmalıydı

5510 sayılı yasaya sosyal güvenlik reformu diyorlar ama, öyle düzenlemeler yapmışlar ki bu yasada, böyle de reform olmaz ki kardeşim diyor insan kimi zaman…

Bir örnek vereyim sizlere,

Bir işçiyi işe aldığınızda işe giriş bildirgesiyle, işten çıkarttığınızda işten ayrılış bildirgesiyle SGK’ya bildireceksiniz diyor, kanun koyucu.

Diyor da, işten ayrılış bildirgesinin verilme süresi, hiç işe giriş bildirgesinin verilme süresinden önce sona erer mi? Yeni işe giren işçinin işe girişi bildirilmeden ayrılışı bildirilebilir mi hiç?

Elbetteki önce işe girişi, sonra ayrılışı bildirilir, öyle değil mi,

Öyle olmasına öyle de bu yasaya göre ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlayan mükelleflerin, bir ay içinde işe aldıkları işçileri bir aylık süre sona ermeden işten ayrılırlarsa eğer, işten ayrılış bildirgelerinin verilme süresi bazı durumlarda işe giriş bildirgesinin verilme süresinden önce sona eriyor, ne yazık ki.

Nasıl olduğunu da şöyle anlatayım.

Yasada, işe giriş bildirgelerinin işçi işe başlamadan en az bir gün öncesinde verilmesi şart koşulmuş. Ancak, ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlayan mükelleflerin bir ay içinde işe alacakları sigortalıları için düzenleyecekleri işe giriş bildirgelerinin verilme süresinde, istisnai bir süreye yer verilmiş ve bu bildirgeler bir aylık süre içinde verilir ise süresi içinde verilmiş sayılmıştır.

Ne var ki işe giriş bildirgelerinin verilme süresiyle ilgili bu istisnai süre, işten ayrılış bildirgelerinin verilme süresinde dikkate alınmamış ve işten ayrılış bildirgelerinde süre, işten ayrılış tarihini izleyen onuncu günde sona erdirilmiştir.

Hal böyle olunca da yeni işe alınan bir işçi için önce işten ayrılış bildirgesinin, daha sonra işe giriş bildirgesinin verilmesi gibi, garip bir durum ortaya çıkmıştır.

Düşünün bir kere,

10 Mayıs 2013 tarihinde ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlayan bir mükellefin 10.05.2013 tarihinde işe aldığı bir işçiyi 15.05.2013 tarihinde işten çıkardığında, bu işçinin işe giriş bildirgesinin verilme süresinin 10.06.2013 tarihinde, işten ayrılış bildirgesinin verilme süresinin 25.05.2013 tarihinde sona ermesinin hiçbir mantıklı açıklaması olabilir mi?

Elbetteki olamaz.

Zaten, işe giriş bildirgesini göndermeden, işten ayrılış bildirgesini göndermemize de izin vermiyor, SGK’nın sistemi, merak etmeyin.

Yani, kanun koyucunun işe giriş bildirgelerinin verilme süresi ile verdiği bir aylık istisnai sürenin, kimi zaman uygulanması bile mümkün olmuyor maalesef.

Ne diyelim, hayırlısı olsun,

Geç olsun da güç olmasın demiş büyüklerimiz. Beş yıl oldu bu yasanın çıkartılalı. Alıştık torba yaslarla değişiklik yapılmasına

Elbet bir gün bunu da göreceklerdir.. Beş yıldır görmemişlerse, bundan sonra da görmeyecek değiller ya…

Aydın YILMAZ

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler