Anasayfa » İşsizlik » Çalışanlar dikkat! İşsizlik ödeneğinde o şart değişiyor

Çalışanlar dikkat! İşsizlik ödeneğinde o şart değişiyor

Çalışanlar dikkat! İşsizlik ödeneğinde o şart değişiyor

Tarih :
Çalışanlar dikkat! İşsizlik ödeneğinde o şart değişiyor

"İşsizlik ödeneğine başvuru şartları kolaylaşacak"

Selçuk, işsizlik ödeneğinde başvuru şartlarını esnettiklerini ifade ederek, "Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün kesintisiz prim ödeme şartını kaldırıyoruz. Bu kuralı, 'Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlardan' şeklinde değiştiriyoruz. Bu düzenlemeden 12 bin 500 kişinin daha yararlanmasını öngörüyoruz" dedi.

Ağır kronik hastalara elektrik fatura desteği

100 günlük İcraat Planı kapsamında sağlık hizmetlerimizden yararlandırmayı da kolaylaştırdıklarına dikkat çeken Selçuk, şunları kaydetti:

"Bakanlığımız, maddi zorluk içindeki ağır kronik hastaların tedavilerini aksatmadan sürdürmelerini sağlamak için önemli bir adım atıyor. 2828 sayılı Kanun çerçevesinde uygulanan evde bakım yardımı alanlar hariç, 3294 sayılı Kanun kapsamında bulunan ve ağır kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların tedavilerini aksatmadan sürdürebilmelerini amaçlıyoruz.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ VERECEĞİZ

Bunun için, hastalara, kullanılan cihazın aylık yaklaşık ortalama tüketimi tespit edilerek elektrik tüketim desteği vereceğiz. Hastalarımızın işlem takibi, görüntü ve tetkik paylaşımlarının elektronik ortama aktarımını sağlayarak teşhis ve tedavi noktasında gereksiz radyasyon alımının önüne geçmeyi ve yine bu sayede sağlık alanında önemli bir tasarruf sağlamayı hedeflemekteyiz. Sağlık hizmet sunucusu tarafından çekilen ve kaydedilen BT-MR görüntülerinin, internet aracılığıyla diğer sağlık hizmet sunucuları tarafından görüntülenmesini sağlayacak söz konusu uygulama ile birlikte görüntü ve tetkik maliyetinde yüzde 5 azalma öngörüyoruz.

ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORLARINA YENİ HEDEF

Bakanlığımızca, Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında yaşanan sorunların giderilmesi ve engellilerimizin hak ettikleri sosyal desteğe daha etkin ulaşmasını amaçlamaktayız. Bu doğrultuda engelli vatandaşlarımızın her bir işlem için ayrı ayrı rapor almasının önüne geçmeyi hedefliyoruz."

BAĞKUR'LUYA SOSYAL GÜVENLİK PRİM ÖDEME KOLAYLIĞI

Bağ-Kur'lu sigortalılara sosyal güvenlik primlerini ödeme kolaylığı ve geçmiş hizmetlerini dondurarak sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanı sağlayacaklarını bildiren Selçuk, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar talep edenlerin prim borcuna bağlı olarak geçmişe yönelik hizmetlerinin dondurulacağını, sağlık hizmetlerinin aktif hale getirileceğini kaydetti.

ÇOKLU DOĞUMA DESTEK

Türkiye'de çoklu doğum yaşayan ve beklenmedik harcamalar ile karşılaşan aileleri destekleyici bir sosyal yardım programının bulunmadığını ifade eden Selçuk, çoklu doğum yaşayan ailelere destek programı başlatacaklarını bildirdi. Selçuk, çoklu doğum ile dünyaya gelen çocukların bulunduğu hanelerin beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesine yönelik "Çoklu Doğum Yardımı Programını" hayata geçirdiklerini aktararak, bu çerçevede, çoklu doğum nedeniyle beklenmedik harcamalar ile karşılaşan muhtaç ailelere 0-2 yaş grubundaki çocukları için aylık 150 TL ödeme yapacaklarını paylaştı.

SOSYAL HİZMET MERKEZLERİ AÇILACAK

"Çocuk, genç, kadın, erkek, engelli, yaşlı bireylere ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, rehberlik ve danışmanlık odaklı sosyal hizmetlere erişim kolaylığı bakanlığımızın öncelikleri arasında yer almaktadır" ifadelerini kullanan Selçuk, bu doğrultuda sosyal hizmetlere erişimi kolaylaştırmak amacıyla yeni Sosyal Hizmet Merkezleri açacaklarını belirtti.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler