Anasayfa » İşveren » Küçük işverene İSG teşviki

Küçük işverene İSG teşviki

Küçük işverene İSG teşviki

Tarih :
Küçük işverene İSG teşviki

İş sağlığı ve güvenliği uygulamasında 30 Haziran 2013 kritik bir tarih. Bu tarih itibariyle tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki bütün işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu başlıyor. İşverenler bu elemanları ya kendi bünyelerinde çalıştıracak ya da bu hizmeti dışarıdan alacaklar.

Küçük işyerleri için bünyede İSG personeli bulundurmak pek mümkün olmayacağından, daha çok dışarıdan hizmet alma yoluna gidecekler. Ancak burada da karşılarına belirli bir maliyet çıkmış olacak. İşte bu noktada devlet yardımı devreye girecek.

10'dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için SGK bütçesinden karşılanmak üzere yardım yapılacak. Destekten yararlanmak isteyen işverenler SGK müdürlüklerine başvuracak.

İşçi başına 101 liraya kadar yardım

Yapılacak yardım işyerinin tehlikeli veya çok tehlikeli oluşuna göre değişecek. Tehlikeli sınıftaki işyerine işçi başına en az 13 ila 85 lira arasında, çok tehlikeli sınıftaki işyerine ise 16 ila 101 lira arasında yardım yapılacak. 9'dan fazla işçisi olan işyeri bu yardımdan yararlanamayacak. İşçi sayısının tespitinde ise Türkiye geneli işçi sayısı esas alınacak.

İSG yardımının 10 işçiyle sınırlandırılmış olması, uygulamada 10'dan fazla işçi çalıştıran işverenlerin işçi çıkarma yoluna gidebileceği yönünde endişeye sebep olacak gibi. Bunun yanında kayıt dışı işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenlere yapılan yardımlar faiziyle birlikte geri alınacak. Ayrıca üç yıl süreyle bu destekten yararlanamayacaklar. Şu an taslak halinde olan yönetmeliğin yayımlanmasıyla birlikte destek uygulaması da fiilen başlamış olacak.

Malulen emekli olabilirsiniz

İlk defa 15.04.2000 tarihinde sigortalı oldum. Daha sonra böbreklerimden rahatsızlandım ve 2002 yılında böbrek nakli oldum. Antalya devlet hastanesi bana %85 sürekli iş göremez raporu verdi. Bu raporla 23.06.2007 tarihinde işe başladım ve hâlâ çalışmaktayım. Şu an 1.844 gün sayım gözüküyor. Bu bilgilere göre ben engelli veya malulen emekli olabilir miyim?

Malulen emeklilik için 1.800 prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını yerine getirmişsiniz. Bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne malulen emeklilik dilekçesi vereceksiniz. SGK'nın sizi yönlendireceği hastaneden yeni rapor alacaksınız. Bu raporda oran %60 ve üzerinde çıkarsa, hemen malulen emekli olabilirsiniz.

Üçüncü çocuğa borçlanma yok

1962 doğumluyum. 1977 SSK girişim var ve iki ay çalıştım.1991, 1993 ve 1998 doğumlu üç çocuğum var. 2009'da tekrar SSK'lı olarak işe başladım ve hâlâ çalışmaya devam ediyorum. Üç çocuk borçlanmasından yararlanabilir miyim? Yararlanırsam ne zaman emekli olabilirim?

Şu an iki çocuğunuz için 1.440 gün borçlanma imkanınız var. Fakat üçüncü çocuk için henüz düzenleme yapılmadı. Borçlanmayla birlikte toplamda 3.600 günü doldurduğunuzda hemen emekli olabilirsiniz.

Sadettin Orhan

Kaynak : Bugün

Benzer Haberler