Anasayfa » Soru Cevap » Patron çalışanının maaşını azaltabilir mi?

Patron çalışanının maaşını azaltabilir mi?

Patron çalışanının maaşını azaltabilir mi?

Tarih :
Patron çalışanının maaşını azaltabilir mi?

Soru: Asgari ücretten daha yüksek maaş alıyorum. İşverenim maaşlarınızı düşürdüm asgari ücret yaptım. Bir süre böyle ödeme yapacağım diyebilir mi? Böyle bir şey uygulamaya hakkı var mı?

Cevap: İş Kanunu, işçi ücretinin azaltılamayacağına yönelik "Her türlü işte uygulanmakta olan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınırlara indirilmesi veya işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle ya da bu Kanun hükümlerinden herhangi birinin uygulanması sonucuna dayanılarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz" hükmünü getirmiştir.

İş Kanunu hükmü gereği; ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu işçilerin bu nedenle iş sözleşmeleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz..

Ali Şerbetçi

Kaynak : Takvim
Dev faiz indirimi geliyor!
Akdeniz'de 4,9 büyüklüğünde deprem
Memurun gözü 3.600’de, bir defalık kadro ile geliyor
Emekliden istenen faize 'hak ihlali' kararı
Enerji içecekleri ile gelen tehlike
İşte memurların KPDK'dan beklediği 11 madde
Bisiklet Yolları Yönetmeliği

Benzer Haberler