Anasayfa » İşveren » Türkçe Olimpiyatları, İzmirlilere muhteşem bir gece yaşattı

Türkçe Olimpiyatları, İzmirlilere muhteşem bir gece yaşattı

Türkçe Olimpiyatları, İzmirlilere muhteşem bir gece yaşattı

Tarih :
Türkçe Olimpiyatları, İzmirlilere muhteşem bir gece yaşattı

Stadı dolduran on binlerce kişinin selamını, yarım asır önce İzmir'den başlayan yolculuğu bugün küresel bir harekete dönüştüren Fethullah Gülen Hocaefendi 'ye gönderen Bakan Yıldırım, Hocaefendi'ye sağlık, uzun ömür diledi.

Dünyanın dört bin yanından İzmir'e gelen misafir öğrencilere hoşgeldiniz diyerek konuşmasına başlayan Yıldırım, "Sevginin barışın dostluğun şehri İzmir'de sevginin dili Türkçenin büyüklüğü altında bir araya gelmekten duyduğum mutluluğu ifade ederek sözlerine başlıyorum. Bu vesileyle dünyanın dört bir yanından ülkemize gelerek bizleri mutlu eden misafirlerden de öte birer kardeş olarak gördüğüm için bu değerli gençlere, görsel şöleni doya doya izlettiren gençlerimize hoş geldiniz diyorum." dedi.

İzmir'de muhteşem olimpiyat gösterisi

11.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın İzmir etkinliği, Atatürk Olimpiyat Stadyumunda muhteşem bir gösteri ile yapıldı. İzmirliler, dünya çocuklarının Türkçe şiir ve şarkı söylemesini hayranlıkla seyrederken görsel efekt ve havai fişek gösterileriyle de coştu. Kültürpark'ta 24-26 Mayıs tarihlerinde düzenlenen ve 2,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Kültür Şöleni'nde olduğu gibi bu seferde stadı saatler öncesinden dolduran İzmirliler, 'iğne atsan yere düşmeyecek' tabirini gerçeğe dönüştürdü.

YILDIRIM: HİZMETİN GELDİĞİ BU NOKTAYLA İFTİHAR DUYUYORUZ

11 Mart 1966 yılında Kestane Pazarı'nda, İzmir'de başlayan hizmet yarışının dünyanın dört bir yanında, Hocaefendi'nin başlattığı hizmetin bugün dünyanın dört bir yanında yayılmış olmasını görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, "Bu kutlu yolda yedi veren çiçekler gibi çoğalıp bereketlenerek geldiği bu nokta hepimizin iftiharıdır. İzmir'in İzmirlilerin iftihar meselesidir. Çilekeş ve kutlu yolda o gün Hocaefendi'ye sahip çıkmasaydınız evlerinizi, gönüllerimizi açmasaydınız bugün bu manzara da yaşanmayacaktı. Himmetini esirgemeyen Cenab'ı Hakkımıza binlerce şükürler olsun. Bugün İzmir Atatürk Stadyumunu hınca hınç dolduran onbinlerce İzmirli hemşehrimizi, vefa ve gösterdiğiniz misafirlikten ötürü bir kez daha tebrik ediyorum. Bu kültür elçileri dünyanın dört bir yanından gelen kardeşlerimiz sevginin dili Türkçeyi bizlere söylüyorlar. Türkçe olarak kardeşliklerini muhabbetlerini bizimle paylaşıyorlar." dedi.

BU DİL YUNUS'UN MEVLANA'NIN HOCAEFENDİNİN DİLİDİR

İzmir'de yüz binleri coşturan dilin, 'Gelin tanış olalım' diyen Yunus'un dili, 'Gel, ne olursan ol yine gel' diyen Hz. Mevlana'nın dilini, 'Aç herkese, açabildiğin kadar sineni, ummanlar gibi olsun, inançla geril ve insana sevgi duy, kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül' diyen Fethullah Gülen Hocaefendi'nin dili olduğunun altını çizen Yıldırım, "Biz diyoruz ki insanları dini, dili, ırkına bakmadan severiz, yaratılanı ile yaratandan ötürü severiz. Farklılıkları hep zenginlik olarak gördük. Sevgi duyduk, saygı duyduk, toplumun bütün kesimlerine gönlümüzü açtık, mesafe hiç koymadık, herkesin yaşayışına, inancına, kültürüne hep hoşgörü ile yaklaştık. Çünkü burası İzmir, hoşgörünün şehridir. Burası İzmir, yakan yıkan değil gönüller yapan şehridir." dedi. 76 milyonu bir ve kardeş bildikleri gibi dünya üzerinde yaşayan 7 milyar insanı da aynı şekilde kardeş olarak gördüklerinin altını çizen Yıldırım, esas olanın barış ve kardeşlik olduğunu vurgulayarak bunu bir kez daha İzmir'den dünyaya Türkiye'ye haykırdığını dile getirdi. Yarım asır önce İzmir'den başlayan yolculuğu bugün küresel bir harekete dönüştüren Fethullah Gülen Hocaefendi'ye İzmir'den on binlerin selam ve sevgilerini gönderen Bakan Yıldırım, "Başarıların artarak devamını diliyorum. Yüce Alllah'tan sağlık ve uzun ömürler diliyorum. Bu hizmet buralara kolay gelmedi, bu hizmetin arkasında ana vatanından ayrılarak sılayı mesken tutan, yaşamak yerine yaşatmayı tercih eden, sevmeyi sevilmeyi öğreten değerli öğretmenlerimize buradan selam gönderiyorum. Dünyanın dört bir tarafına yayılan Türk okullarında ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandıran hizmet erlerine buradan selam gönderiyorum." şeklinde konuştu. Organizasyona emeği geçen İZDİM başta olmak üzere bütün kişi ve kurumlara teşekkür eden eden Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını da İzmirlilere iletti.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler