Anasayfa » Soru Cevap » Sosyal Güvenlikte 3 Soru 3 Cevap

Sosyal Güvenlikte 3 Soru 3 Cevap

Sosyal Güvenlikte 3 Soru 3 Cevap

Sosyal Güvenlikte 3 Soru 3 Cevap

Tarih :
Sosyal Güvenlikte 3 Soru 3 Cevap

Üniversiteye giriş yapacağım SGK sağlık sigortam için ne yapmalıyım?

SORU: 18 yaşım doldu. Yeni açılan üniversite sınavında makine mühendisliğini kazanacağım. SGK sağlık sigortam için ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Öncelikle başarılarından dolayı tebrik ederim. Bu konuda endişe etmene gerek yok. 18 yaşından büyük öğrencilerin aktivasyon işlemleri, Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu ile yapılan protokoller çerçevesinde veri tabanından elektronik ortamda alınan bilgilere göre SGK tarafından otomatikman yapılmaktadır. Ancak herhangi bir sorun çıkarsa eğitim göreceğin okuldan öğrencilik belgesi alarak bulunduğun ildeki SGK’ya başvurarak aktivasyon işlemi yaptırabilirsin.

Engelli memurların istekle emekliliği

SORU: Engelli kadrosundan %45 özürlülük ile 1999 yılı mart ayında memur oldum. Özürlülük nedeniyle kaç yaşında emekli olabilirim?

CEVAP: Engelleri sebebiyle ilgili mevzuat uyarınca göreve alınanlar ile göreve girişlerinde, "Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik"e uygun olarak alınmış ve raporda sakatlık oranı en az %40 olanlardan en az 15 yıl hizmeti bulunan memurlar istekleri hâlinde emekli aylığına hak kazanmaktadırlar. Bu şartları taşıyanlar herhangi bir yaş şartına tabi tutulmadan istedikleri tarihte emekliliklerini talep edebilmektedirler.
Engelli aylığından yararlanabilmek için iştirakçi olarak görevde iken emeklilik talebinde bulunulması gerekmektedir.
***
SORU: 3 günlük istirahat raporu nedeniyle haftalık tatil hakkı kaybolur mu?
CEVAP: Hafta içinde 3 günlük istirahat raporu almış olmanız hafta tatili hakkınızı ve ücretinizi kaybetmenize engel olmaz.

Vazife malullüğü aylığı kesilir mi?


SORU: Askeriyeden vazife malulü emekliyim. SSK sigortalısı olarak çalışmam hâlinde, malul aylığım kesilir mi?

CEVAP: Vazife malullüğü aylığı almakta iken sigortalı olarak çalışmaya başlayanların aylıkları kesilmemektedir.

İsa Karakaş
Kaynak : Türkiye

Benzer Haberler