Anasayfa » İşveren » Çağlayan: Ne olur faiz lobisinin tezgahına gelmeyelim

Çağlayan: Ne olur faiz lobisinin tezgahına gelmeyelim

Çağlayan: Ne olur faiz lobisinin tezgahına gelmeyelim

Tarih :
Çağlayan: Ne olur faiz lobisinin tezgahına gelmeyelim

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'de son günlerde yaşanan olayların, ekmeği kesilen faiz lobisinin işi olduğunu belirtti.

Zafer Çağlayan Mersin'e gelerek Yayla Agro'nun açılışına katıldı. Bakan Çağlayan, açılışta yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik içinde olunması gereken bir dönemden geçildiğine dikkat çekti.

Anayasada yaptıkları değişiklikle, Türkiye'yi sadece ekonomik değil aynı zamanda demokratik zenginliğe sahip olacak bir yapıya dönüştürmek için önemli gayretler sarf ettiklerini anlatan Çağlayan, son günlerde gençler ve vatandaşlara tarafından çevre duyarlılığı nedeniyle gösterdikleri hassasiyete katıldıklarını ve yanlarında olduklarını söyledi.

HEPİMİZİN UYANIK OLMASI GEREKİYOR

Masumane başlayan bu olayların, ülkeyi içeriden ve dışarıdan manipüle etmeye çalışan marjinal gruplar ve onların işbirlikçisi olan dışarıdaki uzantıları tarafından Türkiye'nin imajının farklı bir şekle sokulmaya çalışıldığına vurgu yapan Çağlayan, "Bu konuda hepimizin uyanık olması gerekiyor. Türkiye bu başarıyı, birlik ve beraberliği, hele hele çözüm sürecinde birlik ve beraberliğin ortaya konduğu bir dönemde birbirimize daha fazla kenetlenip, daha fazla sarılmak, birbirimizi daha iyi anlamamız gereken bir dönemde geçiyoruz." diye konuştu.

"Masum eylemlerin yanında olurken Türkiye'nin gelişmesinden, büyümesinden rahatsız olanların çıkarmış olduğu ve onların maşası durumdaki marjinal grupların yapmış olduklarına karşı durmanın da o kadar anlamlı olduğunu" ifade eden Çağlayan, "Bugün Türkiye dünyada ekonomik ve siyasi istikrarın parmakla gösterildiği bir ülke olmuştur. Hiç kimsenin bu istikrarı bozmaya hakkı yoktur. Bunlar kolay elde edilmedi. Bunlar çok zor elde edilen başarılardır. Ama çok kolay da kaybedilebilecek olan şeylerdir." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE, FARKLI BİR TÜRKİYE OLARAK GÖSTERİLİYOR

"Türkiye’nin IMF ye borcunu ödemesi, kamu borçlarında dünyanın en az borca sahip olan ülkesi olması, dünya büyük krizlerden geçerken Türkiye'nin inadına yatırım, inadına üretim yapan bir ülkenin gelişmesinden ve büyümesinden endişe edenler bir anda ortaya döküldüler." diyen Çağlayan, "Bu olaylar başlamadan 10 gün önce ülkemizde çok önemli sermaye çıkışları başladı. Bu sermaye çıkışlarının ardından bu olaylarla beraber Türkiye farklı bir Türkiye olarak gösterilmeye başlandı." dedi.

FAİZ LOBİSİNİN TEZGAHINA GELMEYİN

Faiz lobisinin tezgâhına gelinmeyerek birlik ve beraberlik içerisinde olunması tavsiyesinde bulunan Çağlayan, şöyle devam etti: "Bugün Türkiye'deki faiz lobisinin ekmeği kesilmiştir. Bu faizlerin koalisyonunun Türkiye'de nimetleri kesilmiştir. Kavga onun kavgasıdır. Türkiye 10 yıl öncesine kadar öyle bir döneme gelmişti ki Cumhuriyet dönemin en düşük faizlerine gelinmişti. Bu faizler eğer Türkiye'de düzenli devam etmiş olsaydı yüzde 2,5'e kadar gidecekti. Bu ülke faiz lobisine çok büyük bedel ödedi. Türkiye'ye çok büyük bedel ödettirildi. Türkiye'ye son 30 yılda ödettirilen sadece faiz bedeli 1,5 trilyon dolardır. Türkiye 1,5 trilyon doları faizlere, faiz lobisine ödememiş olsaydı 2023’te gelmeyi hedeflemiş olduğumuz hedefimiz bundan yıllar önce gerçekleşirdi."

Faizlerin yükseldiğini ancak tekrar düşeceğini anlatan Çağlayan, "Dünyanın ekonomik göstergeleri olan faiz, borsa, dövizdir. Şükürler olsun gerilemeye, toparlanmaya başladı. Ülkemize son 10 yılda 124 milyar dolar uluslararası sermaye geldi. Geçtiğimiz 80 yılda ülkemize gelen yatırım 14,6 milyar dolardı. Bunlar kaşımıza gözümüze gelmedi, 30 yaş üstü genç nüfusuna, ekonomik, siyasi istikrarına geldi." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin birilik beraberlik, kardeşlik sürecine girdiğini hatırlatan Çağlayan, "Canla malla ödetilen terör belasının bitmesiyle böyle bir şeyin gündeme getirilmesi çok manidardır. Türkiye bunu da atlatacaktır. Türkiye güçlü bir ülkedir. Ara sıra aramızda çıkartılmaya çalışılan bu bariyerlerle yolumuza devam edeceğiz. Biz bu kardeşlik sürecini bitirmeye ant içtik. İnanıyorum ki tüm çeşitliliklerimizle bu süreci devam ettireceğiz." ifadesini kullandı.

Açılışta Türkçe Olimpiyatları için Türkiye'de bulunan yabancı öğrenciler de Türkçe şarkı ve Türküler seslendirdi

Kaynak : Cihan Haber Ajansı

Benzer Haberler