Anasayfa » İşsizlik » İş arayana 725 lira!

İş arayana 725 lira!

İş arayana 725 lira!

Tarih :
İş arayana 725 lira!
İstihdam seferberliği sürerken, sosyal yardım alanların da işgücüne katılması teşvik ediliyor. İş görüşmesi için 100, çalışmaya başlanması halinde 625 lira ödeniyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliği, bu yıl ikinci aşamasıyla sürüyor. Bu sayede milyonlarca kişinin iş sahibi olması hedeflenirken; sosyal yardım alanlardan çalışabilecek durumda olanların, istihdama katılması da çeşitli desteklerle teşvik ediliyor.
GİDERLERE ÖDENEK
Bu kapsamda verilen 'istihdam yardımı', iş arama ve bulma desteklerini içeriyor. Sosyal yardım alan bir kişi, iş görüşmesine gitmesi halinde, işe başvuru/kabul aşamasında gereken sağlık raporu, fotoğraf ve benzeri giderleri için bir yıl içinde azami 3 kere olmak üzere 40 ile 100 lira arası yardım alabilecek. Bu şekilde iş arayan ve iş görüşmesine giden kişilerin yaptığı masraflar karşılanmış oluyor.
ÖNCELİK VERİLİYOR
Ayrıca, sosyal yardım alan kişiye, işe yerleşmesi durumunda, bir yılda bir defaya mahsus olmak üzere, aylık brüt asgari ücretin (asgari geçim indirimsiz tutar) 1/3'ü kadar nakdi yardım veriliyor. Bu yıl için tutar, 625 lira olarak belirlendi. Bu kişilerin işe yerleşmeleri durumunda eğitim ve sağlık yardımları da kesilmeyecek. İşe düzenli olarak devam edenlere sosyal yardımlarda öncelik verilecek.
ÖNCELİK VERİLİYOR
Sosyal yardım alan kişileri istihdam eden işverenlere de Aile Bakanlığı'nca sigorta prim teşviki veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nca düzenli sosyal yardım sağlanan, gelir testi sonucu gelirinin aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu belirlenen, İŞKUR'a kayıtlı işsizlerin özel işverenlerce istihdam edilmesi halinde, bu vatandaşların işveren primi bir yıl süreyle karşılanacak. Teşvikin bir kişi için aylık 364 lira tuturında olması planlanıyor.
Güneş

Benzer Haberler