Anasayfa » İşsizlik » İş kurana 15 bin lira faizsiz kredi!

İş kurana 15 bin lira faizsiz kredi!

İş kurana 15 bin lira faizsiz kredi!

Tarih :
İş kurana 15 bin lira faizsiz kredi!

Devlet, iş kurmak isteyen kadınlara faizsiz 15 bin liraya varan kredi desteği veriyor. Başarılı olanlara kredinin bir kısmı da hibe ediliyor.

Girişimci kadınlar faizsiz krediyle desteklenerek, kendi işinin sahibi yapılıyor. Aile Bakanlığı, iş kurmak isteyen kadınlara 15 bin lira faizsiz kredi sağlıyor. Kredi için 2 yıl geri ödeme istenmiyor. Bu sürenin ardından kadınlar, kazandığı paralarla 6 yılda eşit taksitlerle ödeme yapabiliyor. Bu krediden yararlanabilmek için, hazırlanan projeyle birlikte bulunulan ilçedeki kaymakamlıklarda yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ofisine başvurmak yeterli. Proje uygun bulunursa, 15 bin liraya varan faizsiz kredi desteği sağlanıyor.

BAŞARILI OLAN HİBEYİ ALIR
Destek kapsamında, kırsal alanda meyvecilik projelerinde geri kredi ödemesi 11 yıl olarak belirlendi. Meyvecilik projeleri için destek alan bir kişi, borcunu ilk 5 yıl ödemesiz, sonraki 6 yıl 6 eşit taksitler halinde ödeyecek. Verilen desteklerde başarılı görülen projelerin son bir yıllık geri ödemesi de hibe edilecek. Başarı kriterleri arasında, açılan işyerinde en az 2 kadının da istihdam edilmiş olması ve geri ödemelerin düzenli yapılması da bulunuyor.

ŞARTLAR NELER?

Faizsiz kredi desteğinden şu şartları taşıyanlar yararlanabiliyor
* Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmamak ve bu kuruluşlardan aylık gelir almamak
* İşin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip olmak
* Fon kaynaklarıyla desteklenen gelir getirici projelerden gelir getirici projelerden faydalanmamış olmak
* Aktif esnaf olmamak. Bankadan kredi çekemiyor olmak.

EL İŞİ YAPARAK EMEKLİLİK

EV kadınları daha düşük primlerle emeklilik hakkı elde edebiliyor. İsteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü gibi eşyaları evde çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor. Başvuru için önce, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınacak. Ardından ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurulacak. Ayrıca kimlik fotokopisi gerekiyor.

Kaynak:Güneş

Benzer Haberler