Anasayfa » Emekli » Bayram ikramiyesinin 'dilekçe' mağdurları! İkramiye verilmeden tartışması çıktı...

Bayram ikramiyesinin 'dilekçe' mağdurları! İkramiye verilmeden tartışması çıktı...

Bayram ikramiyesinin 'dilekçe' mağdurları! İkramiye verilmeden tartışması çıktı...

Tarih :
Bayram ikramiyesinin 'dilekçe' mağdurları! İkramiye verilmeden tartışması çıktı...

Emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000’er TL tutarında ödenecek bayram ikramiyesi ödemesi 5510 sayılı Kanuna eklenen ek 18 inci madde ile yürürlüğe girmişti. Buna göre; "Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000’er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir...." hükmü şimdiden tartışma oluşturmaya başladı. Şimdi de tarışma oluşturan konuyu açıklamaya çalışalım.

Malum olduğu üzere, emekli aylığı bağlandığı tarih ile emekli aylığı ödendiği tarih çeşitli nedenlerden dolayı farklılık göstermektedir. Yani, 510 Sayılı Kanunun 4/a bendi(SSK) ve 4/b(Bağ-Kur) kapsamında çalışanların emekli aylığı talep tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanmaktadır.

Yine 5510 Sayılı Kanunun 4/c(Emekli Sandığı) kapsamında çalışanlarından; Yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden ay başından itibaren aylık bağlanmaktadır.

Ayrıca, her ne şekilde olursa olsun görevinden ayrılmış ve daha sonra başka bir sigortalılık haline tabi olarak çalışmamış olanlar ile kontrol muayenesi sonucu aylığı kesilenlerden yaşlılık aylığına hak kazananlara ise istek tarihini takip eden ay başından itibaren maaşları bağlanmaktadır.

Özetle belirtmek gerekirse, emekli aylığı, talep tarihini takip eden ay başından itibaren bağlanmaktadır. Ancak, aylık ödemesi çeşitli nedenlerle ayları bulabilmektedir.

Kanunda ikramiye ödemesi yapılabilmesi için "ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartı" getirilmiştir. İşte burada aylık bağlanması için talepte bulunduğu tarihi takip eden aybaşından itibaren aylığa hak kazandığı halde Ramazan Bayramı ikramiyesinin ödendiği 7-8 Haziranda aylık almayanlar bu ikramiyeden faydalanamayacaklardır.

Örnek vermek gerekirse; 03 Ocak 2018 tarihinde aylık talebinde bulundunuz. Bu durumda emekli maaşınız 01 Şubat 2018 tarihinden itibaren bağlanacak ve gecikme olsa da toplu maaş alma imkanı doğacaktır. Ancak, aylık ödemesi Ramazan İkramiyesi ödemesinden önce yapılmamışsa ikramiyeden yararlanamayacaksınız.

İşte bu noktada aylığa hak kazandığı halde çok sayıda emekli aylık almadığı gerekçesiyle ikramiye alamayacağı için mağduriyet yaşayacaktır. Bakalım bu konu nasıl çözülecek?

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler