Anasayfa » Emekli » 1500 TL yaşlılık aylığı almak emekli aylığı almaktan daha kolay

1500 TL yaşlılık aylığı almak emekli aylığı almaktan daha kolay

1500 TL yaşlılık aylığı almak emekli aylığı almaktan daha kolay

İsteğe bağlı olarak sigorta primi yatırılsa dahi asgari ücretin 2029,5 TL olması halinde toplamda 649,44 *12*25 yıl (9000 gün) =194.832 TL prim ödemesi yapılması lazım ki emekli olunabilsin.

Tarih :
1500 TL yaşlılık aylığı almak emekli aylığı almaktan daha kolay

65 yaş aylığından faydalanarak her 3 ay için devletten karşılıksız 1500 TL alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlar arasında neler yer alıyor;
Tamamen karşılıksız olan devletin bu yardımlarından faydalanmak için resmî ikametgâhınızın bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. kimlik numarası içeren bir nüfus cüzdanları ile başvurmanız yeterli.

Başvuru üzerine Türk vatandaşı olmanız ve 65 yaşını doldurup doldurmadığınıza bakılacak. Yaşlılık aylığı almanın temel kriteri muhtaçlık sınırının altında geliri olmaktır. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı’ndan geliri olmayan ve aylık almayanlar. Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayanlar. 18 yaşından büyük ve vücut fonksiyonlarını yüzde 40 ile yüzde 69 arasında kaybeden engelli kişiler. Kanunen bakmakla yükümlü olunan 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunanlar. Asgari ücretin net tutarının 1/3 ünden az olması gerekiyor. Şuan bu rakam 483 lira. 483 liranın altında geliri olan ve 65 yaşını dolduranlar bağlı oldukları kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan alacakları muhtaçlık belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurduklarında yaşlılık maaşı alabiliyorlar.

Bu şartları taşıyanlara şuan ödenen rakam aylık 261 lira, üç aylık da 783 lira. Yapılacak kanuni değişiklik sonrasında 65 yaş aylığı aylık 500 liraya, üç aylık da 1500 liraya çıkarılacak.

Diğer yandan, 65 yaş üzeri olanlar değil; muhtaç, kimsesiz, 18 yaşından büyük engelli kişiler ve bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamış engeli yakını olanlar da ‘engelli aylığı’ adı altında bu imkandan faydalanıyor.
Sağlıktan bedava faydalanma imkânı da olacak
Yaşlı ve engelli aylığı alanlar 3 ayda bir toplu olarak 1500 TL almanın yanı sıra herhangi bir genel sağlık sigortası primi yatırmadan ayrıca SGK’nın sağlık yardımlarından da faydalanma imkânına kavuşacaklardır.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler